0:59:54 - شنبه 13 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تقی پور:
5 پیام رسان داخلی، جایگزین تلگرام می گردد
خبرگزاری ایلنا: رضا تقی پور، عضو شورای عالی فضای سایبری و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دهم در برنامه دستخط حضور پیدا نمود و با اشاره به وقایع موخر در حوزه فضای سایبری و سوءاستفاده بعضی از تلگرام اظهار کرد: من دو دهه هست که در فضای سایبری فعالیت می کنم؛ این رخدادهای که

خبرگزاری ایلنا: رضا تقی پور، عضو شورای عالی فضای سایبری و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دهم در برنامه دستخط حضور پیدا نمود و با اشاره به وقایع موخر در حوزه فضای سایبری و سوءاستفاده بعضی از تلگرام اظهار کرد: من دو دهه هست که در فضای سایبری فعالیت می کنم؛ این رخدادهای که الان شاهد آن هستیم را به اسم اغتشاشات اینترنتی می شناسیم.

وی اضافه کرد: اگر روزی که قصد داشتیم به این اپلیکیشن اذن دهیم تا وارد خاک کشور گردد، پروتکلی را امضا می کردیم این رخدادهای نمی افتاد. یکی از کم کاری های مسئولین ما این هست که موجب گردیدند تا تلگرام بی قید و بند در روز اول وارد خاک کشور گردد؛ کاری که زیادی از کشورها اذن انجام آن را نمی دهند.

تقی پور در مورد پروتکل تاکید کرد: تا به امروز هیچ پروتکلی برای فعالیت تلگرام امضا نشده هست. ما توان نداریم تلگرام را از داخل ببندیم.

عضو شورای عالی فضای سایبری با اشاره به ماهیت تلگرام گفت: تلگرام برای یک فرد روسی نیست. متاسفانه اطلاعات منتشر گردیده نادرست هست. مالک تلگرام آقای لشوویلی، یک سرمایه گذار در نفت و گاز رژیم اسرائیلی هست و این آقای پاول دوروف  (مدیر عامل تلگرام) که ما نیز نمی دانیم و شناسنامه اش را ندیده ایم، یک روس تبار بوده اما آن چیز که با اهمیت هست و موجب تاسف برای مسئولین فضای سایبری کشور هست این هست که در این پنج سال اذن دادند تا فضای سایبری کشور توسط دو اپلیکیشن تلگرام و اینستاگرام اشغال گردد؛ این اشتباه یک اشتباه استراتژیک بزرگ بوده هست.

هنگامی ما مجانی این اطلاعات را در اختیار آنان قرار می دهیم خیلی برای آنان عالی هست.

وی اضافه کرد: من یک سؤال از مسئولین در مورد تشریح استقلال فضای سایبری دارم که آن را چه طور تشریح می کنند؟ در حال حاضر شبکه ملی اطلاعات زیر ده درصد پیشرفت کاری داشته هست.

تقی پور با اظهار این که آخرین جلسه شورای عالی فضای سایبری ۱۷ الی ۱۸ دیروز برگزار شده هست، اظهار کرد: در این جلسه گزارش خوبی در مورد اقتصاد دیجیتالی و مساعدت این فضا برای اشتغال عرضه گردید اما تصمیم گرفته نشد.

عضو شورای عالی فضای سایبری در مورد نرم افزارهای جایگزین تلگرام اظهار کرد: نخستین اقدام ایجاد گروهی توسط شورای عالی فضای سایبری بود و نخستین شاخص این بود که استقبال مردم از چه چیزی هست؟ شاخص خوبی هست که مردم تشخیص دهند که کدام اپلیکیشن قوی هست و کدام نیازها را تامین و ابزارها خوبی را دارد بر همین اساس طبیعی هست که همان اپلیکیشن باید پشتیبانی گردد. در حال حاضر ۵ اپلیکیشن به عنوان جایگزین تلگرام قرار هست قیاس گردند و این مسابقه بین آنان برگزار گردد؛ البته مسابقه حذفی نیست یعنی هر ۵ اپلیکیشن توان دارند در صحنه فضای سایبری حضور دارا باشند. من جمله این نرم افزارهای جایگزین باید به پیام رسان سروش، ویسپی، گپ، آی گپ و بیسفون اشاره داشت.

وزیر ارتباطات دولت دهم در مورد تعداد اکتساب و کارها و کسانی که در بستر تلگرام به فعالیت اقتصادی مشغول هستند، اظهار کرد:  این گفت وگو که یک و نیم میلیون نفر در تلگرام فعالیت اقتصادی دارند بسیار کلی هست. هم حالا حدود سه سال هست که ما به مردم می گوییم و مردم نیز از ما توقع دارند نمونه محلی این پیام رسان که حریم خصوصی را حفظ نماید ایجاد گردد.

عضو شورای عالی فضای سایبری دنبال کرد: وقتی که بیگ دیتای اپلیکیشن تلگرام در دست آقای پاول دروف هست، مسئولین باید در مقابل حفظ حریم خصوصی مردم و دفاع از آن پاسخگو باشند. طبق آماری که در اختیار ما هست، در چند روز موخر استقبال از نرم افزارهای پیام رسان داخلی بشدت افزایش پیدا کرده هست برای این که مردم نیازی دارند و این احتیاج نیز شرعی و درست هست اما ما کوتاهی کردیم و از پیام رسان های داخلی پشتیبانی نکردیم که شکل دریافت کنند و توسیع پیدا کنند، در حال حاضر نیز دیر شده هست اما باید جبران کنیم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری