0:36:05 - یکشنبه 14 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انزوای امریکا از سوی ایران در 3 جبهه به روایت عراقچی
به گزارش پایگاه خبری اعجوبه به نقل از خبرنگار گروه سیاست بیگانه خبرگزاری تسنیم سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و رییس ستاد پیگیری برجام در برنامه نگاه یک که شامگاه شنبه پخش گردید در مورد بررسی خود از مشی ترامپ اظهار کرد: ما الان بیشتر از یکسال هست که با کوشش وسیع ترامپ برای

به گزارش پایگاه خبری اعجوبه به نقل از خبرنگار گروه سیاست بیگانه خبرگزاری تسنیم سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و رییس ستاد پیگیری برجام در برنامه نگاه یک که شامگاه شنبه پخش گردید در مورد بررسی خود از مشی ترامپ اظهار کرد: ما الان بیشتر از یکسال هست که با کوشش وسیع ترامپ برای از بین بردن برجام یا دست کم اصلاح آن رو به رو هستیم که همه تلاش های وی شکست خورد.

وی اضافه کرد: تهدید موخر وی اصلا جدید نبود و دو ماه گذشته هم که برجام را به کنگره فرستاد تهدید کرد که اکر کنگره به نتیجه نرسد آن را ملغی خواهد کرد که اینچنین نشد.

معاون وزیر خارجه با اشاره به دوئل دیپلماتیک یکسال گذشته بین ایران و امریکا که در آن ایران توانست اروپا و اسیا را از امریکا دور کند ، گفت: هنگامی اکتبر گذشته ترامپ صحبتهای تندی بر علیه برجام کرده و آن را به کنگره سپرد، قبل از آقای روحانی ، خانم موگرینی پشت تریبون رفته و از برجام دفاع نمود. این مبحث متاثر از استحکام برجام هست.

عراقچی با اشاره به نامه نمایندگان سنای امریکا به مقام های ایران که به اوباما اعتماد نکنید چراکه رییس جمهور بعدی امریکا با چرخش قلم ان را از بین میبرد ، یاداور گردید: برجام قسمتی از قطعنامه شورای امنیت هست. اروپا هیچ وقت اینقدر صریح و قاطع در برابر امریکا موضع نگرفته بود.

وی با اشاره به دومین انزوای امریکا از سوی ایران اظهار کرد: نماینده امریکا پس از اغتشاشات موخر نشستی در شورای امنیت تشکیل داد تا ایران را محکوم کند اما نتیجه جلسه محکومیت امریکا و پشتیبانی از برجام بود.سومین رزمایش دیپلماتیک ایران نیز جلسه وزرای خارجه اروپا و خانم موگرینی بود که همه از برجام پشتیبانی کردند.

معاون وزیر خارجه در مورد پشتیبانی اروپا از برجام و اینکه ایا این یک جنگ زرگری هست یا نه، یاداور گردید: جنگ زرگری هم حدی دارد. نمیشود رییس جمهور یک کشور همه کوشش خود را به کار ببرد تا برجام را نابود کند اما نتواند، این یک جنگ حقیقی هست. بعضی میگویند اروپا به سبب منفعت های اقتصادی خود از برجام پشتیبانی میکند اما بزرگترین اشتباه ما همین هست. اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام هست و برجام دستاورد سیاست بیگانه اتحادیه اروپا است. محافظت برجام، محافظت ارزش اروپا است، ارزش برجام برای اتحادیه اروپا یک ارزش امنیتی هست و انها اعتقاد دارند اگر برجام را از دست بدهند منطقه دچار نا امنی بیشتری میشود.

عراقچی در مورد کارهای اروپا برای محافظت برجام اظهار کرد: برجام زیادی از مشکلات ما را رفع کرده که فروش نفت و برگشت پول آن یکی از انهاست. در حوزه بانکی هنوز وضع عادی را نداریم که دلیل ان منحصرا برجامی نیست. فضای سرمایه گذاری دراز مدت در ایران با فضا سازی امریکا بسیار مخرب شده هست. 

 وی دنبال کرد: امریکا کوشش داشته تا جلوی سرمایه گذاری بلند مدت در ایران را بگیرد که در این مورد تا حد زیادی موفق بوده اما قراردادهای بزرگی در این عرصه با اروپا داشته ایم اما ان اندازه ای که انتظار داشتیم نبوده هست. 

 معاون وزیر خارجه با اظهار اینکه کسی از ترامپ باور نخواهد کرد که برجام را تمدید نکند و تو تهی بودن این تهدیدها مشخص شده هست، اظهار کرد: موضع های اروپا و جامعه بین المللی بسیار محکم هست اما ما از اروپاییها توقع داریم فضا سازی امریکا را بشکنند و در برابر امریکا بایستند. گشایش مسیرهای جدید مشارکت مالی با ایران یکی از این خواسته هاست که در حال انجام هست.

عراقچی در جواب به اینکه چندبار کمیسیون مشترک داشته ایم و نتیجه ان جه بوده اظهار کرد: بصورت روتینه هر سه ماه جلساتی داشته ایم، در بین انها جلساتی را ما درخواست داشته ایم و یک جلسه هم در سطح وزرای خارجه بوده و نامه هایی را هم اقای ظریف به خانم موگرینی درج کرد که 10 تا 11 کیس را مشخص کرده و به اطلاع طرف مقابل رسانده ایم. نتیجه ان این بوده که امریکا منزوی شده هست،

نتیجه ان این بوده که امریکا منزوی شده هست،وی در مورد کوشش طرف مقابل من جمله امریکا و فرانسه برای ایجاد پیوند بین برجام و برنامه موشکی ایران اظهار کرد: برجام تنها یکی از مباحث بین ایران و اروپا و امریکا را مدیریت کرده و به معنای ان نیست که همه مورد ها را دربردارنده گردد و بقیه نگرانی ها حل و فصل شده ، ما با اروپایی ها در این حوزه به شدت اختلاف داریم.

معاون وزیر خارجه در جواب به اظهار نظر نخست وزیر فرانسه در مورد برنامه موشکی ایران اظهار کرد: ما انها را به این نتیجه رسانده ایم که برجام با این مسایل مربوط نیست که انها نیز قبول نموده اند.

عراقچی در مورد تحریم 14 فرد و موسسه ایرانی اظهار کرد: امریکا هر بار کنسل تحریمها را امضا میکند اشخاصی را به هر دستاویزی تحریم میکند که این مبحث نقض برجام نیست و یک کار خلاف قواعد امره حقوق بین الملل هست. تحریم رییس یک قوه یک امر تماما بی پیشینه هست و به شکلی جبران ناکامی های امریکاست.

عراقچی افزود : همه پولهای بلوکه شده ما دریافت و نزد بانک مرکزی هست و دیگر نه ضرابی وجود دارد و نه ب.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری