1:01:08 - دوشنبه 15 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تا قیامت با برجام
به گزارش پایگاه خبری اعجوبه به نقل از مشرق، محمدجواد اخوان در روزنامه جوان درج کرد:   سخنانی که رسانه‌ها از رئیس‌جمهور در اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی نقل کردند، در بر دارنده نکات شگفت‌آور و بعضاً قابل‌تأمل بود. با توجه به فرصت محدود به سه نکته خاص که در سخنان وی زیادتر بحث‌برانگیز

به گزارش پایگاه خبری اعجوبه به نقل از مشرق، محمدجواد اخوان در روزنامه جوان درج کرد:

 

سخنانی که رسانه‌ها از رئیس‌جمهور در اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی نقل کردند، در بر دارنده نکات شگفت‌آور و بعضاً قابل‌تأمل بود. با توجه به فرصت محدود به سه نکته خاص که در سخنان وی زیادتر بحث‌برانگیز هست، می‌پردازیم: 

1- با توجه به فرصت محدود به سه نکته خاص که در سخنان وی زیادتر بحث‌برانگیز هست، می‌پردازیم: 1- حال که ترامپ با بردن برجام به لبه پرتگاه، بازی نخ‌نمای تقسیم‌کار میان اروپا و امریکا را پیش می‌برد، به‌نظر می‌رسد دیگربار آقای روحانی واقعه ی تکراری تشریح و تحسین چندباره از برجام را آغاز کرده هست. وی می‌گوید: «در برجام موفقیت‌هایی تصرف کردیم که هیچ‌گاه از بین نمی‌رود و هیچ‌کس نمی‌تواند آنان را نابود کند. … بعضی انگار هنوز همه ابعاد برجام را لمس نکردند. برجام یک آثار دائمی دارد که تا قیامت باقی خواهد ماند و هیچ‌وقت از بین نمی‌رود و یک آثاری دارد که محتمل هست بماند یا نماند. » » طبعاً آقای روحانی و بعضی یاران وی چون برجام را به اسم خود گره‌زده می‌بینند، از تشریح و تحسین آنان از برجام نباید متعجب شد. آنچه اینجا محل تأمل هست، همزمانی این سخنان با شرایط فعلی کشور هست!

آنچه اینجا محل تأمل هست، همزمانی این سخنان با شرایط فعلی کشور هست!تقریباً هر ناظر منصفی خاستگاه اعتراضات و نارضایتی‌های مردم را در حوزه اقتصاد می‌داند و هرقدر هم گروهک‌های ضدانقلاب کوشش کنند با شعارهای ساختارشکنانه و کارهای آشوبگرانه این اعتراضات را سیاسی کنند و یا هر جقدر که بعضی مسئولان دولتی کوشش کنند مطالبات عامه مردم را غیراقتصادی تفسیر کنند، حقیقت امر مخفی نمی‌ماند. حال باید از آقای روحانی سؤال کرد مگر برجام برای این نبود که چرخ اقتصاد بهمراه چرخ هسته‌ای بچرخد؟ کدام‌یک از این دو چرخ حالا در حال چرخیدن هست؟ 

گلایه‌ای که باید از آقای رئیس‌جمهور داشت، اینجا نه تحسین اغراق‌آمیز از برجام، لکن انتقاد از بی‌توجهی به خواسته‌های کلیدی مردم هست هنگامی زیادتر مردم در مورد معیشت خود و اقتصاد کشور گله‌مند می باشند و ما پیش‌تر به آنان قول و وعده حل شدن همه این مشکلات با برجام را داده‌ایم، آیا وقت آن نرسیده به‌خاطر معطل کردن بیجا و وعده‌های غیرقابل تحقق از آن‌ها معذرت خواهی کنیم؟ آیا قرار هست تا روز قیامت هم در برابر سفره‌هایی که روزانه کوچک‌تر می‌شود و یا جمعیتی که روزانه کار خود را از دست می‌دهد، برجام‌درمانی کنیم؟

2-   حال باید از آقای روحانی سؤال کرد مگر برجام برای این نبود که چرخ اقتصاد بهمراه چرخ هسته‌ای بچرخد؟ کدام‌یک از این دو چرخ حالا در حال چرخیدن هست؟ 2-  آقای روحانی در مورد دگرگونی در علوم انسانی نیز جملاتی اظهار نموده که تأمل‌برانگیز هست. وی می‌گوید: «علوم انسانی باید جامعه را هدایت کند و این در حالی هست که ما گمان می‌کنیم، چند نفر در یک اتاق باید علوم انسانی را هدایت کنند درحالی‌که علوم انسانی هدایتگر جامعه هست… دگرگونی در علوم انسانی نیز با مهندسی امکان ندارد. علوم انسانی را نمی‌توان مهندسی کرد، علوم انسانی با پول پیشرفت نمی‌کند و با توصیه متحول نمی‌شود. » » اگر این جملات به‌حساب عدم‌حمایت وی به‌عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی و ریاست شورای انقلاب فرهنگی از سیاست کلان «تحول در علوم انسانی» بگذاریم، باید سؤال کرد آیا وی جدیداً به چنین دیدگاهی رسیده‌اند یا پیش‌تر نیز چنین دیدگاهی داشته‌اند؟ تنها برای قضاوت مخاطب های به سخنان وی در آخرین جلسه شورای انقلاب فرهنگی در سال 1392 نگاهی می‌اندازیم که گفته هست: «انقلاب ما انقلابی اسلامی هست و باید با توجه به اهتمام رهبر معظم انقلاب در مورد اسلامی شدن علوم انسانی، در این مسیر گام برداریم. زیادتر مقالات علمی و تألیفات مطرح دانشمندان و اندیشمندان کشور در حوزه علوم تجربی و ریاضی بوده هست. همسو با تغییرات رخ‌داده در حوزه علوم انسانی نسبت به تولید فکر و تفکر تدوین کتب و تربیت مدرس و دانشجو کارهای مؤثری انجام دهیم. » » اینکه وی قبلاً خود در جلسه‌ای در یک اتاق(!) از ضرورت دگرگونی در علوم انسانی حرف می‌گوید و حالا خود منتقد این رویکرد می‌شود، امری هست که مخاطب های خوب تر می‌توانند آن را تحلیل نمایند. 

3-  3- سومین نکته عجیب در تناقض آشکاری بود که این بار، نه در میان سخنان رئیس‌جمهور در دو جلسه مختلف، لکن در سخنان بیان‌شده در همین سخنرانی موخر بود. گروهک‌های تروریستی مثل داعش بیشترین استفاده را از اینترنت و فضای سایبری و علم داشتند. » » بااین‌حال آقای روحانی دقیقه هایی بعد با نقد فیلترینگ در فضای سایبری جملاتی می‌گوید که می‌توان آن را نوعی فاصله‌گذاری و مرزبندی با کنترل فضای سایبری تلقی کرد. اینجا باید چه طور این تناقض معلوم را حل کرد؟ از یک‌سو اظهار می‌شود که فضای سایبری جولانگاه گروهک‌های تروریستی و آشوب‌طلب بوده و در ادامه شخصی که 28 سال عضو یا دبیر یا ریاست شورای عالی امنیت ملی کشور بوده پیشنهاد می‌دهد که این بستر بی‌ثباتی را رها کنیم!

اینجا باید چه طور این تناقض معلوم را حل کرد؟ از یک‌سو اظهار می‌شود که فضای سایبری جولانگاه گروهک‌های تروریستی و آشوب‌طلب بوده و در ادامه شخصی که 28 سال عضو یا دبیر یا ریاست شورای عالی امنیت ملی کشور بوده پیشنهاد می‌دهد که این بستر بی‌ثباتی را رها کنیم!اگر همان‌گونه آقای روحانی هم می‌گوید، گروهک تروریستی داعش از طریق پیام‌رسان‌های بیگانه اقدام به هدایت عملیات تروریستی در داخل کشور نماید و به سبب عدم دسترسی نهادهای داخلی نتوان از این مصیبت پیشگیری کند، چه کسی مسیولیت ناامن سازی محیط کشور را با رهاسازی و ولنگاری فضای سایبری خواهد قبول کرد؟ اگر خدای‌ناکرده خون مظلومی بر زمین بریزد چه کسی از بازماندگان او به‌خاطر عمل نکردن به دانسته‌ها، معذرت خواهی خواهد کرد؟ دیگربار به نخستین نکته‌ای که در نقد سخنان رئیس‌جمهور اظهار شد، بازگردیم. گویا قرار هست واقعیت‌های گله‌مندی‌های مردم همچنان ناشنیده بر جای بماند. .. ، ، لکن فیلترینگ یا دگرگونی در علوم انسانی هست! شاید بزرگ‌ترین نارضایتی‌ها از نشنیدن یا چشم بستن بر واقعیت‌ها هست. متأسفانه بسیار باید اظهار کرد تا قیامت نیز عده‌ای اگر بمانند، در روی همین پاشنه خواهد چرخید!

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری