2:20:30 - دوشنبه 15 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گزارشی از مشارکت کامل اصلاح طلبان و براندازان جمهوری اسلامی
پشت پرده ایرانی کنفرانس برلین
22خرداد 76؛ نقطه عطف عجیبی در پرونده انقلاب اسلامی هست. اتفاق با اهمیت انتخاب محمد خاتمی وزیر ارشاد اسبق دولت های هاشمی و میرحسین موسوی به عنوان ریاست جمهور ایران هست. خاتمی که با شعار ضدیت با فضای خفقان دوران هاشمی رفسنجانی روی کار آمده هست تمام و بیشتر مناصب کلیدی را میان کارگزاران هاشمی

22خرداد 76؛ نقطه عطف عجیبی در پرونده انقلاب اسلامی هست. اتفاق با اهمیت انتخاب محمد خاتمی وزیر ارشاد اسبق دولت های هاشمی و میرحسین موسوی به عنوان ریاست جمهور ایران هست. خاتمی که با شعار ضدیت با فضای خفقان دوران هاشمی رفسنجانی روی کار آمده هست تمام و بیشتر مناصب کلیدی را میان کارگزاران هاشمی تقسیم می کند. اما از طرف دیگر نئو متفکر های 2 خردادی فضای دولت خاتمی را خوب ترین مجال برای ایجاد حلقه دوستی بین خود و متفکران آمریکایی و نظریه پردازان سازمان جاسوسی آمریکا یعنی CIA و احزاب قدیمیترد شده از سوی امام و مردم مثل نهضت آزادی می دانند.دور هم جمع شدن حاضرین در قدرت و متفکران CIA و اعضای گروهک های مخالف جمهوری اسلامی در ایران محتمل نبود. به همین دلیل نشست ها عموما در خارج از ایران و به صورت سمپوزیوم ها و کنفرانس ها برگزار می گردید. در این پرونده قصد ارزیابی 2 کنفرانش با اهمیت را داریم "کنفرانس قبرس" و "کنفرانس برلین" که در سال 78 و 79 برگزار گردید. سال هایی که اوج التهاب آفرینی تجدید نظر طلبان در کف خیابان و دانشگاه و مجلس بود.

نیکوزیا قبرس؛ اوج همکارری CIA و همکاری

در جولای 1999برابر با 27-30 خرداد 1378 کنفرانسی در قبرس تحت عنوان " ایران در قرن بیست و یکم، تداوم و تغییر" برگزار گردید. کنفرانس قبرس با کارگردانی حسین علیخانی برگزار گردید که زیادی از چهره های رسانه ای حلقه های کیان و سلام و دیگر گروه ها در آن حاضر بودند. کنفرانس از سوی بنیاد مجهول الهویه «گفتگوی جهانی» در نیکوزیای قبرس برگزار گردید و در آن عناصر با اهمیت اطلاعاتی، سیاسی دولت آمریکا شرکت و فعالیت داشتند.
 
این کنفرانس نخستین نقطه وصل شدن عناصر داخلی رابطه‌جو، با مقام های آمریکایی و عوامل اطلاعاتی آمریکا بود. از آمریکا شخصیت‌هایی مثل گری سیک (مشاور امنیت ملی آمریکا)، ریچارد مورفی (معاون وزارت خارجه آمریکا)، ویلیام میلر (مسئول امور ایران سازمان اطلاعات آمریکا و مدیر بنیاد آمریکایی جستجو در راستای های مشترک)، ساموئل هانتینگتون (استراتژیست معروف آمریکا) حاضر بودند. از ایران هم اشخاصی چون ابراهیم یزدی، دبیر کل گروهک غیر‌قانونی نامیده شده به نهضت آزادی، عزت‌الله سحابی، از چهره‌های نامیده شده به ملی ـ مذهبی، عماد الدین باقی و شمس‌الواعظین، ‌نویسندگان روزنامه‌های زنجیره‌ای توقیف شده، علوی‌تبار و عباس عبدی، اعضای شورای مرکزی حزب همکاری، حسین بشیریه، اعظم طالقانی، شهلا شرکت، علی حکمت، شعله سعدی، صالح آبادی، نقیب زاده، سیف زاده، فاضل میبدی و موسوی بجنوردی حاضر بودند.

در کنفرانس مذکور، ‌هادی سمتی و ناصر‌هادیان، ریاست دومین کنفرانس را برعهده می‌گیرند و بعضی از اشخاص چون سحابی، صالح‌آبادی و عبدی به عرضه سخنرانی می‌پردازند که در این میان، سخنرانی عباس عبدی، عضو ارشد حزب همکاری، بیشتر از سخنان دیگر مدعوین مورد توجه مقام های آمریکایی قرار می‌گیرد.
 
گری سیک عنصر نشان دار سازمان جاسوسی آمریکا در این اجلاس نقش بسیار فعالی ایفا می نماید و برخوردهای گرم و صمیمانه او با بعضی مثل شمس الواعظین و هادیان باعث تعجب حاضرین در اجلاس می گردد.
 
عزت سحابی در مورد این اجلاس می گوید: « من چیزی که از آن کنفرانس تماشا کردم این بود که در نشست ها علنی و پانل ها هر کس سخن هایی می زد ولی ارتباطات و صحبت های خاصی در اتاق های خصوصی اشخاص صورت می گرفت که از دید دیگران مخفی بود. آقای شمس الواعظین خودشان تشریح کردند که آقای گری سیک… از صحبت های آقایان صالح آبادی و عبدی راضی بوده است»
 
از صحبت های آقایان صالح آبادی و عبدی راضی بوده است» عبدی که آن زمان به عنوان حلقه رابط تجدید نظر طلب های اصلاحات و موسسات آمریکایی بود یک سال پیش از کنفرانس قبرس یعنی مرداد ماه 77 با باری روزن منسوب مطبوعاتی سفارت پیشین آمریکا در ایران _لانه جاسوسی- در فرانسه دیدار کرده بود.عبدی از فعالترین اعضای حزب منحله همکاری بود که آن زمان به عنوان پیشانی ایدئولوژیک دولت خاتمی شناخته می گردید.
 
عباس عبدی در آن زمان با توجه به دسترسی هایش به سندهای محرمانه به عنوان گرداننده موسسه "آینده" به نام فعالیت‌های علمی با دو مرکز آمریکایی، به نام‌‌های مؤسسه‌ اطلاعات "گالوپ " و بنیاد اسرائیلی "زاگبی "، مربوط به عناصر یهودی و اسرائیلی در آمریکا و یک مؤسسه‌ فرانسوی به نام "وی. ام "، مربوط به مسئول انجمن دولتی فرانسه و آمریکا، در ارتباط بوده هست. مؤسسه‌ عباس عبدی در ازاء مبالغ هنگفتی، اطلاعات مورد احتیاج آمریکایی‌ها را به صورت منسجم و دسته‌بندی شده در اختیار آنان قرار می داد.
 
نظریه پردازی برای بر اندازی در برلین

بنیاد هانریش بل که از حزب های سبز آلمان هست بعد از انتخابات مجلس ششم و ترور حجاریان تصمیم به برپایی کنفرانسی به نام ایران بعد از انتخابات و با حضور همه فعالین سیاسی ضد انقلاب و یا اصلاح طلبان رادیکال می گیرد. بنیاد هانریش بل حمایت‌های زیادی از نویسندگان و پناهندگان ایرانی کرده و ضمن دعوت از آنان برای تبلیغ و اظهار نظر بر علیه جمهوری اسلامی ایران، کمک‌های مالی لازم را نیز برای نویسندگی و قلم زنی بر علیه حکومت ایران به بعضی از آنان کرده بود؛ به عنوان مثال، " عباس معروفی" و " فرج سرکوهی" از سوی بنیاد هانریش بل پشتیبانی مالی و سیاسی می‌شوند و از سوی همین بنیاد نیز محل اقامتی در اختیارشان گذاشته شده و نشست ها متعددی نیز برای تبلیغ آنان بر علیه جمهوری اسلامی ایران مهیا شده بود.
 
   حزب سبزهای آلمان از گذشته خصومت های متعددی با جمهوری اسلامی ایران داشته و یکی از اعضای مرکزی آن حزب به نام یوشکا فیشر که که در زمان برپایی کنفرانس وزیر امور خارجه آلمان بوده از دوستان نزدیک مسعود رجوی بود. یوشکا فیشر با تشکیل این کنفرانس کوشید تبلیغ جدایی دین از سیاست در امور داخلی ایران مداخله نماید. حزب سبز آلمان که تحت نفوذ صهیونیست‌های این کشور می‌باشد، طی چند سال وظیفه وصل شدن تجدیدنظر طلبان داخل و ضد انقلاب خارج ایران را به صورت فعال بر عهده داشت. در همین حال روزنامه " تاکس ساتیونگ" چاپ آلمان به نقل از " میشل آلوارس"، عضو حزب سبزها و سخنگوی کنفرانس برلین، درج کرد: " بنیاد هانریش بل توجه دارد با برگزار چنین کنفرانس‌هایی در ارتباط با دیدگاه‌های گوناگون در مورد لیبرالیزه کردن نظام فعلی ایران بحث و تبادل نظر گردد و اهتمام می‌کنیم با برپایی چنین کنفرانس‌هایی میان نیروهای اصلاح طلب در داخل و خارج ارتباط برقرار گردد. این روزنامه در ادامه از اکبر گنجی به عنوان فردی یاد کرده که رنگ عوض نمود و بشدت از منتقدان رژیم ایران پشتیبانی می‌کند.
 
یوشکا فیشر درباره‌ی این کنفرانس اینچنین اظهار نظر کرده بود: " برای نخستین بار بعد از برتری انقلاب اسلامی ایران، ما موفق شدیم مصاحبه ای را در آلمان میان سکولارها و اصلاح گرایان دینی سازمان بدهیم و برپایی این اجلاس به صورت عمومی و سهل برای علاقمندان از این حیث ضروری بود که واضحا با تئوری‌های تفسیر کننده و جذاب دسیسه در تعارض بود". وی با اهتمام بر اینکه " باید در ایران عوض شدن بنیادین ایجاد شود" بیان کرد: " این مسأله که در داخل ایران قوای سیاسی نیز حامی این عوض شدن بنیادین هست، نکته‌ای هست که اجلاس آن را بطور واضح اثبات کرد."
 
" " " گری سیک" که به عنوان مهره کلیدی کنفرانس قبرس شناخته می گردید در این مورد می‌گوید: " من چه طور خرسند نباشم از اینکه در ایران خیز تازه‌ای بر پا شده هست که مصمم هست طومار حکومت اسلامی را در هم پیچیده و حکومتی مثل حکومت ایران در دوران پادشاه و عربستان سعودی را روی کار بیاورد".
 
بنیاد هانریش بل در جزوه‌ای رنگی که در آن برنامه کنفرانس برلین و تصویر هفده سخنران مهمان آمده بود، به روشنی هدف خود را از برپایی این کنفرانس بیان کرده بود. نام کنفرانس " ایران بعد از انتخابات پارلمانی" و " پویایی اصلاحات در جمهوری اسلامی" بود.
 
این بنیاد علاوه بر دعوتنامه‌ای عام که برای شرکت مردم در کنفرانس انتشار داده بود، اطلاعیه‌ای نیز به زبان آلمانی و فارسی در مورد محتوای کار کنفرانس و وضعیت کنونی ایران پخش کرد که در آن موضع گردانندگان بنیاد در مورد امور جاری ایران روشن شده بود. پیش از برپایی کنفرانس برلین دو عضو نهضت آزادی، ابراهیم یزدی و محمد توسلی، میهمان این بنیاد بودند تا زمینه‌ی برپایی این اجلاس و انتخاب افرادی برای دعوت مهیا گردد.
 
پشت پرده ایرانی کنفرانس برلین
 
پشت صحنه کنفرانس ضد انقلابی برلین یکی از طراحان عملیات «براندازی در سکوت» و از بنیان‌گذاران رادیو آزادی (وابسته به سیا) بود. نام این فرد«حسن ماسالی» هست که از اوائل اجرای پروژه «نفوذ و استحاله از درون» جمهوری اسلامی، به عنوان جریان محوری آن بهمراه دیگر طیف‌های براندازی خاموش خارج کشور من جمله هوشنگ انصاری (از طیف سلطنت طلب) ، منوچهر گنجی ( از درفش کاویانی و سازمان دفاع از حقوق بشر و آزادی برای ایران) ، بهمن قدرتمند، شاکری و مهدی سردانی (از اعضای پیشین مرکزیت شورای مقاومت ملی منافقین) و بعضی طیف‌های دیگر اپوزیسیون معتقد به استحاله از درون خارج و داخل کشور نقش فعالی داشته هست.
 
« «حسن ماسالی» ، 68 ساله مسئول امور ایران در حزب سبزهای آلمان بود و این شاخه را بهمراه یک آلمانی اداره می‌کرد. او در ارتباط با بعضی طیف‌های ضد انقلاب داخل و خارج کشور توانست از طریق بنیاد هاینریش بل (وابسته به حزب سبز) کنفرانس برلین را طراحی و اجرا نماید.
 
« «حسن ماسالی» در حاشیه کنفرانس برلین با بعضی ایرانیان عزیمت کرده به این همایش من جمله چنگیز پهلوان، مهرانگیز کار، حسن یوسفی اشکوری و عزت‌الله سحابی دیدار و اظهار کرد و گو داشت.اهمیت نقش آفرینی «حسن ماسالی» در کنفرانس برلین و ارتباط گیری وی با بعضی اشخاص و جریان‌ها در داخل کشور از آن جهت بود که وی از عناصر کلیدی و یکی از مجریان پروژه براندازی خاموش و اصلاحات آمریکایی و مربوط با سرویس‌های اطلاعاتی غرب و آمریکا هست
 
در برلین چه گذشت؟

اهمیت نقش آفرینی «حسن ماسالی» در کنفرانس برلین و ارتباط گیری وی با بعضی اشخاص و جریان‌ها در داخل کشور از آن جهت بود که وی از عناصر کلیدی و یکی از مجریان پروژه براندازی خاموش و اصلاحات آمریکایی و مربوط با سرویس‌های اطلاعاتی غرب و آمریکا استدر آخرین روزهای فروردین ماه 1379 که مصادف با دهه نخست ماه محرم بود و کمتر از 2 ماه از برپایی انتخابات مجلس ششم گذشته بود کنفرانس در برلین برگزار می گردد. 17 17تن از شخصیت‌های سیاسی، مطبوعاتی، علمی و ادبی ایران، که عمدتاً دارای گرایش‌های سکولار بودند، در این کنفرانس حاضر گردیدند که قسمتی از آن‌ها از اعضای ارشد حزب همکاری بودند. عزت‌الله سحابی، اکبر گنجی، یوسفی اشکوری، کاظم کردوانی، علیرضا علوی‌تبار، حمیدرضا جلایی‌پور، چنگیز پهلوان، فریبرز رئیس‌دانا، علی افشاری، محمود دولت‌آبادی، مهرانگیز کار، شهلا شرکت، شهلا لاهیجی، منیرو روانی‌پور، جمیله کدیور و خدیجه مقدم و محمدعلی سپانلو از حاضران در این کنفرانس 3روزه بودند.
 
در نخستین روز برپایی کنفرانس و در همان دقیقه های اولیه، درگیری‌های لفظی در میان حاضران روی داد؛ بطوری که بعضی از مخالفان خواستار براندازی نظام و گروهی دیگر که شمارشان بسیار زیادتر از گروه اول بود، خواستار جدایی دین از سیاست و فروپاشی نظام ولایت فقیه در ایران از طریق اصلاحات بودند. در ادامه این جلسه دست اندرکاران کنفرانس از حاضران خواستند که برای کشته‌شدگان ضد انقلاب که در ایران اعدام شده‌اند یک دقیقه بایستند و ادای احترام نمایند.
 
در ادامه جلسه احمد طاهری در حضور دیگر میهمانان ایرانی با تجلیل از عزت‌الله سحابی اظهار کرد: ‌ایشان از مخالفان شدید حاکمیت روحانیت و ولایت فقیه هست. او از مهرانگیز کار به عنوان " ژاندارک ایران" یاد کرد و اظهار کرد: خانم مهرانگیز کار روشنفکری سکولار هست. در ادامه با شجاع خواندن اکبر گنجی در مورد او اظهار کرد: " گنجی کسی هست که یکی از قدرتمندترین مردان جمهوری اسلامی ایران یعنی هاشمی رفسنجانی را از اریکه قدرت به پایین کشید".
 
   ولی با توجه به تعریف‌ها و توصیف‌هایی که در مورد این اشخاص گردید، شرکت‌کنندگان ضد انقلاب خارج از کشور آنان را مورد تمسخر و انتقاد قرار دادند؛ به به صورتی که حمیدرضا جلایی‌پور تنها به دلیل عضویت پیشین در سپاه پاسداران متهم به کشتن 39 نفر در کردستان گردید.
 
مرتضی غرقی خبرنگار صدا و سیما که در آن زمان در برلین بود در مورد اتفاقات عیر معمولی که در کنفرانس برلین افتاد می گوید: همزمان یک آقا که از چریک‌های فدایی خلق بود و طرف چپ من قرار داشت، بلند گردید و لباس‌های خود را درآورد. لخت مادرزاد به میان جمعیت رفت و یک زخم بزرگی که بر روی بدنش بود که آشکار نبود این زخم بر اثر چه بوده را نمایش داد و ‌گفت که جمهوری اسلامی من را شکنجه کرده هست. همزمان در طرف دیگر سالن یک گروه که مربوط به حزب کارگران کمونیست بودند، زن رقاصه‌ای را آوردند که آغاز به رقصیدن کرد و همزمان در کنار آن ویولون هم می‌زدند. این در حالی بود که سخنران هم برای خودش سخنرانی می‌کرد.
 
در مورد دیگر، یوسفی اشکوری بعد از ورود به سالن فرهنگ‌های جهانی به علت داشتن لباس سیاه که ـ نشانه عزاداری در ماه محرم بود ـ مورد تمسخر حاضران جای گرفت. اما سخنگوی بنیاد هانریش بل به دنبال اعتراض عناصر ضد انقلاب با حالتی عصبی به حاضران اظهار کرد: " شما مانع از سخنان کسی می‌شوید که به رغم روحانی بودن، دیشب به من اظهار کرد که محکم به دنبال جدایی دین از سیاست است".
 
یوسفی اشکوری در این کنفرانس اظهار کرد: گروهی از داعیه‌داران اصلاحات محتمل هست به عللی چون عدم اعتقاد لازم به آزادی، دمکراسی و یا سطحی دیدن مطالبات مردمی و یا منحصرا منفعت های طبقاتی و یا جناحی، ‌یا محافظه‌کاری، مردم را رها کنند". سخنان یوسفی اشکوری در کنفرانس برلین آنچنان عوامل ضد انقلابی را ذوق زده کرده بود که در یک مورد صادق صبا، گزارش‌گر و تحلیل‌گر شبکه‌ی خبری بی.سی اعلام نمود: " این یکی از هیجانی‌ترین جلساتی بوده که در سال‌های بعد از انقلاب در خارج از ایران برگزار شد".
 
سحابی حکومت ایران را حکومتی دیکتاتوری شرح کرد و اظهار کرد: «شما که بر علیه دیکتاتوری داخل ایران مقابله می‌کنید، باید بدانید افرادی که اینجا می باشند نیز مثل شما در حال مقابله با دیکتاتوری در داخل هستند» شهلا لاهیجی مدیر یکی از مؤسسات انتشاراتی در تهران و دیگر اصلاح‌طلب شرکت‌کننده در این کنفرانس نیز در موضعی ضد‌‌دینی گفت: «باید این باور در حاکمیت پدید آید که دوران کمربند‌های عفت گذشته است»… سحابی حکومت ایران را حکومتی دیکتاتوری شرح کرد و اظهار کرد: «شما که بر علیه دیکتاتوری داخل ایران مقابله می‌کنید، باید بدانید افرادی که اینجا می باشند نیز مثل شما در حال مقابله با دیکتاتوری در داخل هستند»
 
در ادامه این کنفرانس چنگیز پهلوان از اعضای محور ضدانقلابی نویسندگان نیز سخنانی را ایراد کرد و طی آن جمهوری اسلامی را «کودکی عقب افتاده» شرح کرد.
 
حمیدرضا جلایی‌پور، از عناصر ارشد همکاری و از دست‌اندرکاران روزنامه‌های زنجیره‌ای، در سخنانی درباره‌ی اکبر گنجی اظهار کرد: «شما فکر نکنید که اکبر گنجی در خیابان لاله‌زار قدم می‌زند، گنجی چهار سال هست که در وحشت به سر می‌برد.
 
» البته گنجی در سخنرانی خود در کنفرانس هجوم به جمهوری اسلامی نکرد لکن بعد از انتهاء کنفرانس و در صحبت با نشریه آلمانی صراحتا اعلام نمود که نظرات امام خمینی باید به موزه برود.»
 
بعد از این مراسم، عضو هیأت رییسه بنیاد هانریش بل در حضور میهمانان ایرانی اظهار کرد: من به انتقاد کنندگان به برپایی این همایش می‌گویم که هیچ کس از روش‌های سرکوب‌گرانه جمهوری اسلامی دفاع نمی‌کند، که با تشویق حاضرین رو به رو گردید.
 
فوکس در مورد حوادث 18 تیر 1378 اظهار کرد: ما امیدوار بودیم که این حرکت دانشجویی بتواند مقدمه‌ای برای تغییرات عمیق در جامعه ایران گردد. وی در انتهاء سخنرانیش تبیین نمود خواست همه‌ی ما باید این باشد که دست در دست هم از اصلاحات ایران پشتیبانی نماییم. برگزارکنندگان کنفرانس برلین برای پوشش کامل این مراسم، حدود 20 شبکه خبری با اهمیت دنیا را دعوت کرده بودند و و منحصرا شبکه BBC با 4 دوربین و 12 خبرنگار در این کنفرانس حضورداشت.
 
حامی های برلین: از بی بی سی تا تروریست های فدایی خلق

مرتضی غرقی در مورد پوشش کنفرانس برلین توسط بی بی سی می گوید: با نماینده BBC در آلمان که یک ایرانی بود، دوست بودم و او به من اظهار کرد که BBC بشدت اهتمام می‌کند تا این کنفرانس را پوشش کامل خبری بدهد.

برپایی این کنفرانس مورد پشتیبانی زیادی از گروه‌های ضد‌‌انقلاب من جمله گروهک سازمان سوسیالیست‌های ایران، فدائیان خلق، فراکسیون متحد جبهه‌ ملی ایران، حزب دموکراتیک مردم و جمهوری‌خواهان ملی از بنیاد‌ هاینریش بل به علت برپایی کنفرانس برلین سپاسگزاری کردند.

از همان روزهای برپایی کنفرانس، نشریات مثل کیهان و رسالت به روشن گری در این زمینه پرداختند و با بالا گرفتن بحث ها در این زمینه و با اقدام سران اصلاحات در تکذیب مطالب و یا توجیه آنان، رسانه ملی وادار گردید جهت روشن شدن قضایا تنها بخش کوتاهی از فیلم این کنفرانس را در تاریخ 30/1/1379 پخش نماید.
 
پخش 30 دقیقه ای کنفرانس از صدا و سیما و فریادهایی که بلند گردید
 
علی لاریجانی ریاست اسبق صدا و سیما در این مورد می گوید: در آن زمان یک حرکت مشکوکی در آلمان انجام شد که تحت عنوان یک NGO، عده‌ای از اشخاص از جریان دوم خرداد را دعوت کرده بودند و در آن جلسه هم مشی قبح رخ داد و هم حرف‌های بد و ضدانقلابی مطرح گردید که در رسانه های داخلی بازتاب نداشت .
 
آنقدر ماجرا فضاحت‌بار بود که حتی روزنامه‌های دوم خردادی هم کوشش کردند از کنار آن بگذرند. نوارهای آن نشست ها از دو کانال به دست ما رسید و آشکار گردید که بعضی از آقایان حتی در نزد اجانب ، حرمت منفعت های ملی را محافظت نکرده اند بنابراین در معاونت سیاسی، برنامه‌ای تدوین گردید که حدود نیم ساعت بود و اجمالاً واقعه ی زشت آن جلسه را روشن می‌کرد . این برنامه را با من در میان گذاشتند. من قبول کننده بودم که پخش گردد . بعد از پخش آن ، فشارها و سروصداها بلند گردید اما تا حد زیادی اشتباه های سیاسی رخ داده را روشن کرد . این سخن وی تلویحاً این مبحث را تایید می کرد که کارهای رخ داده در کنفرانس برلین یک فحشا بارز بوده هست.
 
زنده یاد حسینعلی منتطری هم در مذمت صدا و سیما درمورد پخش نیم ساعت از کنفرانس برلین گفت: نمایش عمومی این قبیل صحنه ها در تلویزیون از مصادیق بارز اشاعه فحشا خواهد بود و شرعآ حرام هست و واضح هست که داعیه سیاسی در کار هست!

محمد خاتمی ریاست وقت نیز بعد از 4 روز سکوت در مورد کنفرانس برلین اظهار کرد: چه چیزی باعث شده هست که مسئله به این صورت و برای تحریک احساس های مردم مطرح گردد .
 
بنده که الحمدلله موفق به دیدن کل و بخشی از جریان کنفرانس برلین نشدم، ولی شنیدم بعضی شرکت کننده ها حرفهای خوب و معقول زده اند. . . جواب هاشمی رفسنجانی در جواب  به خاتمی و منتطری در مورد کنفرانس برلین در خطبه های نماز جمعه می گوید: اکنون این حرفها را می زنند که یک خانم لخت دارد آنجا می رقصد.
 
به چه سبب این را آوردید و نشان دادید؟ این دیگر، سخن هست. شما هر شب در فیلمها از این زنان خواهید دید. کسی غصه این چیزها را نمی خورد، لااقل شما نمی خورید. انصافا زور نیست که ما در یکجا بخواهیم همه چیز واضح و اطلاع رسانی واضح باشد و در یکجا بخواهیم واضح نباشد؟ زنده یاد آیت‌الله مشکینی؛ ریاست اسبق مجلس خبرگان هم از اتفاقات کنفرانس ابراز گله کرد و اظهار کرد:« ای امام راحل! ای شهدا! ای ارواح شهدا! کاش زنده بودید و به هدر رفتن زحمات خود را می نگاه کردید که در ایران چه می گذرد؟ من هم می گویم: کاش می مردم و این ننگ را برای دولت اسلامی نمیدیدم. انصافا زور نیست که ما در یکجا بخواهیم همه چیز واضح و اطلاع رسانی واضح باشد و در یکجا بخواهیم واضح نباشد؟
 
» آیت الله جوادی آملی در نماز جمعه شهر قم در محکومیت این کنفرانس گفت: کنفرانس رقت بار و ذلت بار برلین، بدون استدلال بود و صحبتی جز توهین و فحاشی نسبت به مقدسات نداشت.»
 
آیت الله امامی کاشانی هم در نماز جمعه تهران حضور در کنفرانس برلین را  عملی حرام دانست.
 
اما خوب ترین جمع بندی در مورد برلین را رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای انجام دادند که در دیدار با جمعی از مدیران مملکت به‌درستی فرمودند که «برگزار کنندگان و جناح‌های مخالف نظام در خارج، درصدد بودند کنفرانس را به جلسه محاکمه انقلاب و نظام اسلامی مبدل کنند و با تبلیغ ناکارآمدی نظام اسلامی از زبان دعوت شدگان داخلی، از زبان ضدانقلاب هم این‎گونه تبلیغ کنند که اصلاحات بنیادی تنها با حذف اسلام، ولایت فقیه، شورای نگهبان و حدود اسلامی یا کلاً نوشتن قانون بنیادی جدید امکان‎پذیر هست که خداوند این نقشه را بر هم زد».
 

محمد مهدی نوریه: کارشناس سیاسی

پایگاه برهان

انتهای متن/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری