0:27:02 - سه شنبه 16 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
هنگامی حزب نتانیاهو به هر دری می زند
به گزارش پایگاه خبری اعجوبه به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یکی از جنجال برانگیزترین اتفاقات سیاسی در فلسطین اشغالی طی هفته های گذشته، اقدام حزب لیکود رژیم اسرائیلی، حزب متبوع بنیامین نتانیاهو، مبنی بر ملحق شدن بخش هایی از کرانه باختری به اسرائیل 1948 بود. قریب 2 هفته قبل، حزب لیکود در

به گزارش پایگاه خبری اعجوبه به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یکی از جنجال برانگیزترین اتفاقات سیاسی در فلسطین اشغالی طی هفته های گذشته، اقدام حزب لیکود رژیم اسرائیلی، حزب متبوع بنیامین نتانیاهو، مبنی بر ملحق شدن بخش هایی از کرانه باختری به اسرائیل 1948 بود. قریب 2 هفته قبل، حزب لیکود در کنگره عمومی خود به برنامه ای رأی داد که طبق آن مقررات اسرائیل 1948 در شهرک های کرانه باختری وقدس اشغالی اجرا خواهند گردید و این شهرک ها به اسرائیل نامبرده ملحق شدن می گردند.

لیکود سکولار، همراه با مذهبی های افراطی

اینکه لیکود علی رغم رفتار سکولار، برنامه ای را در کنگره خود تصویب می کند که با رفتار تندرو های صهیونیست منطبق هست جای سوال دارد. مطمئنا لیکود به دلیلی این رفتار را انتخاب نموده هست. قبل از این نیز در سال 2016 نتانیاهو اقداماتی همانند این را تجربه کرده هست. سبب این امر را نظرسنجی های 6 ماه پیش در اسرائیل روشن می نماید.

رقابت لیکود و یش عاتید

جدیدا روزنامه معاریو، چاپ اسرائیل، نظرسنجی مؤسسه پَنِلزپالیتیکس را منتشر نمود که در آن حزب متبوع نتانیاهو، لیکود از میزان محبوبیتش کسرشده و آراء این حزب به سبد حزب یش عاتید ریخته شده هست. این نظرسنجی که نتایجش جمعه گذشته به چاپ رسید، نشان می دهد اگر هم حالا انتخابات کنست در اسرائیل برگزار گردد، حزب یش عاتید به 27 کرسی، لیکود به 22 کرسی و اردوگاه اسرائیلی به رئیس آوی گابای به 14 کرسی دست خواهند یافت. بعد از این 3 حزب، حزب خانه یهود با 13 کرسی، لیست مشترک عربی با 11 کرسی، کولانو با 9 کرسی، یهدوت هتوراه با 8 کرسی، میرتس با 7 کرسی، اسرائیل خانه ما با 5 کرسی و حزب شاس با 4 کرسی در رده های بعدی قرار خواهند گرفت.

در آخرین انتخابات کنست در سال 2015، لیکود به 30 کرسی، اردوگاه اسرائیلی 24 کرسی، لیست مشترک عربی 13 کرسی، یش عاتید 11 کرسی، کولانو 10 کرسی، خانه یهود 8 کرسی، شاس 7 کرسی، اسرائیل خانه ما 6 کرسی، یهودوت هتوراه 6 کرسی و میرتس به 5 کرسی رسیده بودند.

پیامدهای افول جایگاه لیکود

طبق نظرسنجی منتشز شد، حزب متبوع نتانیاهو نه تنها جایگاه اول خود را با جایگاه دوم عوض کرده هست و 8 کرسی از آخرین انتخابات نیز افول کرده هست. این مساله توان دارد دو عواقب بد برای لیکود و نتانیاهو داشته باشد:

باج خواهی احزاب ائتلاف برای ابقای در دولت

این مساله توان دارد دو عواقب بد برای لیکود و نتانیاهو داشته باشد:حزب لیکود با ائتلافی که به مساعدت دیگر احزاب تشکیل داد توانست دولت را تشکیل دهد حال افول قدرت و جایگاه لیکود توان دارد باعث گردد بعضی احزاب با درک این مساله برای ابقای در ائتلاف دولت نتانیاهو، به قسمت خواهی و باج خواهی روی آورند و این امر توان دارد تبعات بدی برای لیکود و نتانیاهو رقم بزند که از رشوه دادن تا درگیری های سیاسی داخلی را توان دارد در خود داشته باشد.

برهم خوردن ائتلاف دولت و برپایی انتخابات قبل از موعد

اتفاق دومی که محتمل هست با افول جایگاه نتانیاهو رقم بخورد، کوشش مخالفان و اپوزیسیون، برای زیادتر فرورفتن لیکود در مشکلات و شکاف در دولت باشد که در این صورت توان دارد به خارج شدن بعضی احزاب از ائتلاف دولت منتج گردد. در این صورت دولت دیگر وجود داشت، کنست منحل می گردد و انتخابات قبل از موعد و زودرس برگزار خواهد گردید که این امر علی رغم کاهش محبوبیت و جایگاه لیکود، باید اظهار کرد به خارج شدن لیکود از قدرت منتج خواهد گردید.

جمع بندی

همه اقداماتی که لیکود سکولار در زمینه رفتار تندروهای صهیونیست انجام داده هست، همگی در این راستا بوده اند که به نتانیاهو این قدرت را بدهد که بتواند اولا ائتلاف دولتش را حفظ نماید ثانیا اگر ائتلاف دولت نتانیاهو به هم خورد، بتواند مذهبی های تندرو را به ائتلاف فراخواند  و دولتش تا 2019 سرکار بر جای بماند و با انتخابات قبل از موعد قدرت را از دست ندهد. رخدادی که اگر بیفتد به صورت رسمی به خارج شدن لیکود و نتانیاهو از قدرت منتج خواهد گردید.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری