0:33:01 - سه شنبه 16 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مزایای تعطیلات زمستانی مدرسه ها
به گزارش پایگاه خبری اعجوبه به نقل از خبرگزاری تسنیم، ابراهیم محمدی مدیرکل پیشین فرهنگی و هنری وزارت آموزش‌وپرورش در یادداشتی به مساله جایگاه دانش‌آموز در تعطیلات پرداخته هست. او در قسمتی از این یادداشت اشاره کرده است" شاید بتوان اظهار کرد یکی از مسائل مغفول، حاشیه‌ای و گاه درجه چندم آموزش‌و پرورش، جایگاه دانش‌آموز

به گزارش پایگاه خبری اعجوبه به نقل از خبرگزاری تسنیم، ابراهیم محمدی مدیرکل پیشین فرهنگی و هنری وزارت آموزش‌وپرورش در یادداشتی به مساله جایگاه دانش‌آموز در تعطیلات پرداخته هست.

او در قسمتی از این یادداشت اشاره کرده است" شاید بتوان اظهار کرد یکی از مسائل مغفول، حاشیه‌ای و گاه درجه چندم آموزش‌و پرورش، جایگاه دانش‌آموز درمنظومه تعطیلات آموزش وپرورش هست. حقیقت این هست که آموزش‌و پرورش به‌دلیل اشتغال به بعضی مسائل به ظاهر با اهمیت، از این مساله غفلت کرده هست حقیقت این هست که آموزش‌و پرورش به‌دلیل اشتغال به بعضی مسائل به ظاهر با اهمیت، از این مساله غفلت کرده هست و فراغت دانش‌آموزان را که یکی از اصلی‌ترین مسائل در آموزش‌وپرورش هست   مورد بررسی و چاره‌اندیشی جدی قرار نداده هست."

تفضیل یادداشت وی بدین توصیف هست:

"آموزش‌و پرورش هرچند مسائل ریزو درشت بسیار دارد اما هریک درجای خود با اهمیت و حائز اهمیت هست. ..   شاید بتوان اظهار کرد، یکی از مسائل مغفول، حاشیه‌ای و از نظر بعضی درجه چندم آموزش و پرورش، «جایگاه دانش آموز درمنظومه تعطیلات آموزش وپرورش » هست.   

و فراغت دانش‌آموزان را که یکی از اصلی‌ترین مسائل در آموزش و پرورش هست مورد بررسی و چاره‌اندیشی جدی قرار نداده هست.

حقیقت این هست که آموزش و پرورش به‌دلیل اشتغال به بعضی مسائل به ظاهر با اهمیت، از این مساله غفلت کرده هست نخستین عامل آسیب‌رسان و ضدتربیتی و آموزشی هست و آموزش و پرورش نیز نخستین نهاد در پاسخگویی به این مساله هست.

به عقیده زیادی از مالک نظران،فراغت پرونده فراغت دانش‌آموزی که به‌نحوی با مدیریت تعطیلات مدرسه ها گره خورده هست نیازمند بررسی، آنالیز و بررسی علمی و تربیتی هست و شاید خود به یک پژوهش علمی و میدانی گسترده‌‌ای  نیازمند باشد.

  به نظرمی‌رسد تعطیلات زمستانه که از دیرباز در محافل کارشناسی طرح و در خروجی‌های رسانه‌ای آنالیز می‌ود، نه تنها مزاحمتی با روال جاری تعلیم ندارد لکن به تجدید انرژی و تنفس حین دو نیم سال تحصیلی انجامیده و آمادگی‌ها را در معلمان و دانش‌آموزان تقویت می‌کند. 

این اقدام ضمن تجدید انرژی در نیمه سال تحصیلی از تعطیلی کسالت‌آور و خسته‌کننده تابستان وبه تبع آن فراغت زیانبار و آسیب‌زای آن خواهد کاست.از طرف دیگر لازم هست آموزش‌و پرورش مشابه خانواده، مدرسه را به‌عنوان خانه دوم از امنیت روانی و جذابیت فرهنگی، آموزشی، هنری، تربیتی و ورزشی بهره مند سازد.

حقیقت این هست که  مدارس امروز ما به‌ سبب انحصارگری در تعلیم و انحصار پرورشی در چند فعالیت نخ نما عملاً از تربیت دینی، اجتماعی و . دور مانده اند…

می‌توان مشابه زیادی از کشورهای پیش رفته که نسبت به آینده و تربیت فکری و مهارتی دانش‌آموزان حساس و نگرانند ساعت کاری مدرسه ها را تا ساعت 16 زیاد کرد و با ساماندهی درست و احتیاج کانون از حجم معاونان و مربیان پرورشی، ورزشی، هنری برای فراغت‌های غیرآموزشی استفاده نمود.

 نکته بسیار مهمی که بیشتر از هر چیز قایل ملاحظه هست تعطیلات طولانی و  فراغت تابستان دانش‌آموزان  است.

   12 سال فراغت سه ماهه، 12سال فراغت ضمن تحصیل و پنجشنبه‌های مهربانی ! که جز اسمی از آن نماند خود خوب ترین مجال و حجم برای تجهیز دانش‌آموزان به انواع توانایی‌های فردی، اجتماعی و به‌ویژه مهارت‌های کارآفرینی و اقتصادی هست.

 12 خوب تر هست وزارت آموزش و پرورش با مساعدت نهادهای مسئول دبیرخانه دائمی وفعال، فراغت دانش‌آموزان را با هدف مهندسی و حمایت ایجاد کند.

نگاه منظومه‌ای به فراغت ضمن تحصیل و تابستان دانش‌آموزی و نیز تقویت مهارت‌های

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری