0:34:06 - سه شنبه 16 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اهدای بیشتر از 18 هزار نسخه خطی و سنگی از سوی رهبر معظم انقلاب به یک کتابخانه
حجت‌الاسلام محمدحسن نوری‌نیا، ریاست اداره مخطوطات آستان قدس رضوی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با اشاره به نسخ هدیه شده مقام معظم رهبری به این مرکز اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب تاحالا بیشتر از 18 هزار اثر من جمله نسخ خطی، چاپ سنگی و کتاب عکس به آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند.

حجت‌الاسلام محمدحسن نوری‌نیا، ریاست اداره مخطوطات آستان قدس رضوی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با اشاره به نسخ هدیه شده مقام معظم رهبری به این مرکز اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب تاحالا بیشتر از 18 هزار اثر من جمله نسخ خطی، چاپ سنگی و کتاب عکس به آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند. وی بزرگترین واقف آثار هنری در آستان قدس رضوی می باشند.

وی با اشاره به آخرین مجموعه اهدا شده از سوی مقام معظم رهبری به آستان قدس رضوی افزود: آخرین مجموعه‌ای که از وی به آستان اهدا شده، شامل 54 نسخه خطی بود. علاوه بر این بیشتر از 200 اثر به طور فاکسی‌میله نیز اهدا شده که در این میان، آثار ارزشمندی وجود دارد که از نظر نفاست و نوع کاغذ به کار رفته اعتبار بالایی دارد.

ریاست اداره مخطوطات آستان قدس رضوی با اشاره به بعضی از آثار هدیه شده از سوی رهبر معظم انقلاب دنبال کرد: من جمله آثار نفیسی که از سوی وی اهدا شده می‌توان به قرآنی اشاره نمود که با توجه به ویژگی‌های خط اثر می‌توان اظهار کرد که مربوط به یاقوت مستعصمی هست. از جانب دیگر، تذهیب این اثر نیز ممتاز هست و در زمره آثار بسیار نفیس قرار می‌گیرد. از دیگر آثار نفیس این مجموعه می‌توان به «خمسه» نظامی اشاره نمود که 21 مجلس عکس نیز در این اثر دیده می‌شود.

نوری‌نیا با اظهار اینکه مجموعه هدیه شده مقام معظم رهبری بر اعتبار کتابخانه آستان قدس افزوده هست، یادآور گردید: اداره مخطوطات آستان قدس در ماه‌های موخر کوشش کرده تا با خریداری نسخه‌های نفیس و با اعتبار، نیازهای موجود در این ارتباط را رفع کند. من جمله مجموعه‌هایی که در این مدت به گنجینه کتابخانه افزوده شده می‌‌‌توان به مجموعه بسیار ممتاز از زنده‌یاد دکتر قریب اشاره نمود که در آن مصحف‌ شریف، آثار هنری و علمی متعددی وجود دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری