0:45:02 - سه شنبه 16 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خبر ها مخصوص
رها کردن نرخ ها اصلاحات اقتصادی نیستدولت بعد از 4 سال بی تدبیری و بی عملی در حوزه اقتصادی، قصد دارد جبران این 4 سال را با افزایش نرخ ها با شیب تند جبران کند. کجای چنین کاری جراحی اقتصادی معقول هست؟ کجای چنین کاری جراحی اقتصادی معقول هست؟وطن امروز در یادداشتی درج کرد: ریاست

رها کردن نرخ ها اصلاحات اقتصادی نیست
دولت بعد از 4 سال بی تدبیری و بی عملی در حوزه اقتصادی، قصد دارد جبران این 4 سال را با افزایش نرخ ها با شیب تند جبران کند. کجای چنین کاری جراحی اقتصادی معقول هست؟
کجای چنین کاری جراحی اقتصادی معقول هست؟وطن امروز در یادداشتی درج کرد: ریاست جمهور در سخنان  موخر خود از ضرورت عوض شدن سیاست اقتصادی در ایران حرف گفته و برای این امر از لفظ «جراحی اقتصادی» استفاده نمود هست. در پی این اظهارات، رسانه های همسو با دولت تیترهای درشت زده اند در تحسین اظهارات ریاست جمهور و به نقل از کارشناسان نوشته اند اقتصاد ایران احتیاج به اصلاحات عظیم دارد که قطعا این اصلاحات برای مردم اندکی دردآور هست اما در بلندمدت رخدادهای خوبی رخ خواهد داد.
  در اینکه اقتصاد ایران احتیاج به اصلاحات یا به تعبیری جراحی دارد، تردیدی نیست اما در حال حاضر مشی دولت با اقتصادی که مربوط با معیشت مردم هست اصلا و ابدا مثل دکترها و جراحان نیست. به طور اساسی افزایش 50 درصدی نرخ حامل های انرژی، افزایش 11 درصدی مالیات اصناف، حذف نیمی از یارانه بگیران، افزایش 20 درصدی ممکن نرخ ارز، قرار دادن نرخ گذاری کالاهای مصرفی در اختیار توزیع کنندگان پایانی و… به معنای جراحی و راهی برای از بین بردن فقر نیست.
اگر بخواهیم مختصر و مفید بگوییم اساس تحولات مورد اشاره روحانی و رسانه‎های همسوی وی ایجاد فضای اقتصاد آزاد در تمام اشکال اقتصاد هست، این یعنی اقتصاد به تمام مفهوم آزاد گردد و دیگر دولت قیم اقتصاد نباشد.
مشکل از زمانی آغاز می گردد که دولتمردان به کلی قصد ندارند بپذیرند افزایش نرخ متاثر از برنامه ریزی نادرست برای اقتصاد، مردم را با مشکل رو به رو می کند، بدتر اینکه به تبع همین گمان هیچ اقدامی هم برای مدیریت آن انجام نمی دهند. سخنگوی دولت خیلی راحت گرانی های ممکن سال آینده را با اصرار، تعدیل قیمتی می قرائت کرد و معتقد هست باید بهر صورت شکل بگیرد و اینگونه در پی بازی کردن با کلماتی مثل تعدیل، آزادسازی و عدالت قیمتی هست.سؤال اینجاست به چه سبب در 4 سال گذشته علی رغم بیشترین هواداران اقتصاد آزاد در بدنه دولت کسی بنای اصلاحات و حقیقی سازی نرخ ها را نداشت؟! باید دید دولتی که ریاست آن وعده های رنگارنگی داده و در عین حال نیازی به رای مردم ندارد، آیا توان دارد با فشار اقتصادی جراحی اقتصادی کند؟ آیا دولتی ها متوجه شده اند شاخص های اقتصادی حقیقی با آمارهای دولتی متمایز هست یا اینکه هنوز مرغ آنان یک پا دارد؟

چراغ اول شفافیت را خود آقای وزیر روشن کند
سؤال اینجاست به چه سبب در 4 سال گذشته علی رغم بیشترین هواداران اقتصاد آزاد در بدنه دولت کسی بنای اصلاحات و حقیقی سازی نرخ ها را نداشت؟! باید دید دولتی که ریاست آن وعده های رنگارنگی داده و در عین حال نیازی به رای مردم ندارد، آیا توان دارد با فشار اقتصادی جراحی اقتصادی کند؟ آیا دولتی ها متوجه شده اند شاخص های اقتصادی حقیقی با آمارهای دولتی متمایز هست یا اینکه هنوز مرغ آنان یک پا دارد؟مقاله وزیر راه و شهرسازی در مورد شفافیت اطلاعات، پیشنهاد خوبی هست و پیشنهاد می گردد وی شفافیت را از خود آغاز کند.
سایت مشرق اخیراً در یادداشتی درج کرد؛ «شفافیت، اطلاعات، یکی از روش های مبارزه با فساد است»؛ مطلبی که توان دارد نقطه آغاز خوبی برای شفافیت در مورد شخص آقای وزیر باشد.
وی در این مورد نوشته هست: « برترین راهِ مبارزه با فساد، اعتراض به فساد و اجتناب از مراقبت و افتادن در دام مفسدانِ با نقاب هست. رعایت عدالت، تأمین آزادی، شفافیت اطلاعات و رقابتِ آزاد اقتصادی راهِ چاره هست.».
حال برای تحقق شفافیت که قطعاً حق مردم بویژه اقشار محروم و مستضعف هست، از آقای وزیر درخواست می کنیم به سؤالاتی که در بین افکار عمومی در مورد وی شایع شده هست، به روشنی جواب دهند.
۱- ۱- سال ها هست که بیان می کنند جنابعالی از وزیران چند هزار میلیاردی هستید. آیا این مبحث صحت دارد؟ اگر صحت ندارد مبلغی که به عنوان دارایی خودتان به
قوه قضائیه اعلام نموده اید چه میزان هست؟
۲- بر مبنای بعضی از خبر ها و عکس ها منتشرشده، جنابعالی دارای ویلایی در منطقه لواسانات هستید، متراژ این ویلا چقدر هست؟
۳- اعتبار ریالی این ویلای لواسان چه میزان هست؟ آیا در لواسان ساکن هستید یا در تهران هم منزلی برای سکونت دارید؟ منزل شما در تهران در کدام منطقه و دارای چه متراژی هست؟ و اعتبار ریالی مسکن شما در تهران به چه میزان هست؟
۴- فرزندان جنابعالی در کجا مشغول به کار و تحصیل می باشند؟
۵- آیا جنابعالی مالک شرکت یا شرکت های تجاری هستید؟ اگر جواب مثبت هست، لطفاً بفرمایید چند شرکت تجاری دارید؟
۶- آیا همزمان با شغل وزارت، در شرکت های خصوصی مربوط به خود نیز مشغول به فعالیت هستید؟
۷- ثروتی که رقمش را به قوه قضائیه اعلام نموده اید، از کجا آورده اید؟
۸- پیش از ورود به شغل ها دولتی، ثروت شما چه میزانی بوده هست؟
۹- با توجه به حضور مستمر شما در بیشتر دولت ها و مناصب دولتی، به کدام شغل غیردولتی مشغول بودید که چنین سرمایه ای به دست آورده اید؟
۱۰- آیا صحت دارد که شما برای تحصیل در انگلیس بورسیه وزارت نفت شدید؟ در صورت مثبت بودن جواب، چه رابطه یا رانتی داشتید که وزارت نفت شما را بورسیه کرده هست؟
۱۱- آیا شما رابطه ای با انبوه سازان دارید؟
۱۲- آیا صحت دارد که خانواده بعضی از معاونان و مسئولان شما در وزارت راه، ساکن کشورهای بیگانه می باشند و آنان هرچند وقت یک بار برای دیدن خانواده، عزیمت خارج می روند؟
۱۳- اگر دولت دهم را قبول نداشتید به چه سبب با حکم احمدی نژاد، عضویت در شورای رقابت را پذیرفتید؟ و آیا در تدوین لایحه خصوصی سازی و اجرای اصل ۴۴ با وزارت اقتصاد دولت نهم مشارکت کردید؟
آیا این مبحث صحت دارد؟ اگر صحت ندارد مبلغی که به عنوان دارایی خودتان به امید هست که جناب آخوندی برای مبارزه با فساد و شفافیت اطلاعات، به سؤالات فوق جواب روشنی بدهند تا خود وی پیشگام در شفافیت اطلاعات باشند.

قانون: مشکل آلودگی هوا بنزین وارداتی هست
یک روزنامه حمایت کننده دولت اقرار کرد دولت طرحی برای مبارزه با آلودگی هوا ندارد و تنها نقش بازی می کند.
روزنامه قانون در مطلبی با عنوان «لزوم اتخاذ طرح ضربتی برای حل بحران آلودگی هوا به جای کارهای عوام فریبانه» درج کرد: با توجه به اینکه ما همه ساله اطمینان داریم که در فصل پاییز و زمستان، وارونگی هوا علت تشدید آلودگی هوا خواهد گردید، به چه سبب نباید از قبل و روزهایی که آلودگی هوا کمتر هست بویژه در فصول دیگر سال خود را برای این روزها آماده کنیم؟ این در حالی هست که در این سال ها کارهای ضربتی من جمله تعطیلی مدرسه ها یا در مواردی اداره ها و اجرای طرح زوج و فرد از در منازل و… من جمله اقداماتی بوده که مسئولین برای این معضل اندیشیده اند. مسکنی کوتاه مدت که در این سال ها هیچ گاه نتوانست مرهمی هر چند کم برای این معضل ریشه دار باشد.
سالها است که مردم شهرهای صنعتی، زیبایی های فصل پاییز را حس نکرده اند. در حالی که هر سازمانی توپ را به زمین نهاد دیگر می اندازد و مشخص نیست متولی حقیقی مبارزه با آلودگی هوا کیست. هر چند در نگاه اول، سازمان مراقبت محیط زیست متولی کاهش آلودگی هوا بوده اما این سازمان در این سال ها چه اقدامی در این زمینه انجام داده هست.
در طی سال های خستین آغاز به کار دولت یازدهم، جریانی خاص با فضاسازی های منتقدانه نسبت به وجود بنزین تولیدی پتروشیمی ها در سبد استفاده سوخت کشور، حذف بنزین پتروشیمی ها و توجیه واردات بنزین را کلید زدند. اما با گذشت 5 سال به رغم اینکه مسئولین وزارت نفت، اقرار دارند که بنزین عرضه شده در زیادی از کلان شهرها من جمله اراک، اصفهان، تهران بنزین وارداتی یورو 4 و یورو 5 هست، اما پایین ترین تأثیری در کاهش آلودگی هوا طی سال های موخر نداشته هست.
اوایل سال جاری یکی از نمایندگان ادوار مجلس با تأکید بر اینکه جریانی وجود دارد که از سبد آلودگی هوا جیب خود را پر می کند، تأکید کرد: «نگاه این جریان به محیط زیست، یک نگاه اقتصادی هست و این گروه به منفعت های اقتصادی هنگفتی دست پیدا کرده و با تندرستی مردم بازی می کنند. در کمال تأسف زیادی از مجموعه هایی که مسئول برطرف و یا مشخص کردن میزان آلودگی هوا می باشند، با واسطه یا بی واسطه با بعضی از واردکنندگان بنزین مرتبط هستند و سندهای دقیقی وجود دارد که نشان می دهد در رابطه با واردات بنزین، یک سری اشخاص مرتبط با بعضی سازمان ها نقش داشته اند؛ اینها همان کاسبان تحریمی می باشند که دولت شعار آن را می داد.»

تیم ضعیف و غیرکارشناسی دولت معضل کلیدی اقتصاد کشور
»یک روزنامه اصلاح طلب حمایت کننده دولت تأکید کرد تیم اقتصادی دولت دوازدهم، سر رشته ای از علم اقتصاد ندارند.
روزنامه قانون در گزارشی می نویسد: دولت که اسم تدبير و اميد را به خود گرفته، به نظرات علمی استادان و كارشناسان در حوزه سیاست گذاری اقتصادی بی اعتنایی مي كند. اين مبحث باعث شده تا بخش بزرگي از حدس های بدفرجام مالک نظران اين روزها تحقق پيدا كند و با چشم غيرمسلح ديده گردد!
اين مبحث باعث شده تا بخش بزرگي از حدس های بدفرجام مالک نظران اين روزها تحقق پيدا كند و با چشم غيرمسلح ديده گردد!بحث اصلي عزم هست، اگر عزم اي براي تغيير در وضعيت اقتصادي كشور وجود داشته باشد، مشكلات حل خواهد گردید. گراني هايي مثل گراني تخم مرغ منطقي نبود و به نظر مي رسد تعداد اي براي سودجويي و مجال طلبي اين شرايط غيرمنطقي را به وجود مي آورند. براي برون رفت از بحران اقتصادي دولت بايد با جديت به بحث انحصارات، احتكارها و بازارسازي ها ورود و با متخلفان برخورد كند. در حال حاضر حدود 100هزارميليارد تومان معوقات بانكي وجود دارد و اگر اين معوقات پرداخت گردد تا حدود زيادي دست بانك ها باز مي گردد و 80 درصد اين معوقات دست تعداد معدودي هست. اين نشان مي دهد كه بانك مركزي، نظام بانكي و دولت عزم كافي براي برخورد با اين معضل را ندارد و اين پول ها به نوعي در بازار در دست تعداد اي به بازي گرفته شده و به تمام بازارها ضربه مي زند زيرا اين پول ها وارد توليد نمي گردند.
  مي بينيم كشوري مثل نروژ كه مخازن نفت و گاز بسياري دارد، پول نفت و گاز را به حساب ذخيره ارزي جابه جا مي كند و در حال حاضر پس انداز آن به هزارميليارد دلار رسيده و اعلام كرده كه از محل اين صندوق در صنعت نفت و گاز سرمايه گذاري نخواهد كرد بلكه اين پول صرف سرمايه گذاري در صنايع انرژي هاي تجديدپذير خواهد گردید. در همين راستا دولت هاي انگليس، فرانسه و آلمان اعلام كرده اند از چند سال آينده اتومبيل هايي كه سوخت فسيلي استفاده مي كنند، حق گذر و مرور در شهرهاي با اهمیت اين كشورها را ندارند. معني اين مسائل چيست؟
معني اين مسائل چيست؟در حال حاضر و در شرايط فعلي با تغيير وزرا به جايي نمي رسيم. مشكل اصلي اين هست كه در مجلس وقتي دولت مي خواهد براي وزرا راي اعتماد بگيرد، وزرا برنامه عرضه مي دهند ولي برنامه هاي وزرا با يكديگر هماهنگي و تطابق ندارد.
در حال حاضر ما با دولتي مواجهيم كه برنامه هاي وزراي آن با يكديگر همراه و هماهنگ نيستند، قرار بود كه در قانون بودجه هماهنگي هايي ايجاد گردد كه متاسفانه به دست انداز افتاده هست.
  مشكل دولت اين هست كه محل تجمع تعداد اي از اقتصاد نخوانده ها و برخي اقتصاد خوانده هايي هست كه طرفدار نظام بازار آزاد می باشند و با شعار «راه حل سخت خوب تر از راه حل بد» کوشش مي كنند كه رئيس جمهور را به رهاسازي بي رحمانه قيمت ها مجبور كنند. ك كاهش درآمدهاي بودجه اي دولت از يك طرف و بالا بودن يا زياد بودن نان خورهاي بودجه از جانب ديگر روحاني را به پذيرش نسبي آزادسازي قيمت هاي خدمات دولتي در لایحه بودجه 97 كه دستاویز اي براي آغاز اعتراضات گردید، مجبور كرده هست. گرچه واقعي كردن قيمت در شرايطي مي تواند نتايجي مثبت داشته باشد اما آن شرايط اكنون در كشور وجود ندارد و اعمال كوركورانه آن بدون توجه به ساختارهاي موجود، خسارت هايي بيش از منفعت های به كشور وارد مي كند. در شرايط فعلي عالم نبودن وزير اقتصاد و رئيس بانك مركزي در علم اقتصاد مي تواند باعث گردد كه آنان تحت تاثير اقتصاد خوانده هايي قرار گيرند كه تفكر بازار آزاد و ليبرالي در اقتصاد دارند كه متاسفانه يك بار در دولت هاشمي آزمون گردید و موفق نبود.
ك كشور به اقتصاد خوانده هايي كه بجز اقتصاد به شرايط اجتماعي، سياسي كشور نيز مسلط باشند و تصميمات اقتصادي را با درنظر گرفتن متغيرهاي اجتماعي سياسي مي گيرند، نياز دارد. بعيد مي دانم وزیر اقتصاد و ریاست بانک مرکزی بتوانند از عهده برطرف مشكلات كه بشدت ريشه در اقتصاد كشور دارد، بربيايند.
تیم اقتصادی و کابینه دولت دوازدهم حتی نسبت به دولت یازدهم ضعیف تر هست ولی به هر حال این مسائل به هیئت دولت مربوط هست که شخص ریاست جمهور و معاون اول وی تصمیم جدی بگیرد. احتیاج به یک مدیریت هوشمندانه هست و اقتصاد کشور احتیاج به جراحی اساسی و اصلاحات ساختاری دارد.
با اهمیت ترين مساله اي كه در حال حاضر با آن مواجهيم اين هست كه در تيم اقتصادي هيئت دولت حتي يك اقتصاددان نیست و به اين مساله هيچ توجهي نمي گردد. دكتر طيب نيا به هر حال اقتصادداني بود كه كنار گذاشته گردید و تا زماني كه چند اقتصاددان در تيم اقتصادي دولت حضور نداشته باشند، جلوي رفتارهاي احساساتي در اقتصاد گرفته نمي گردد.

ترکان به جای آخوندی متولی بخش مسکن شده هست؟!
دولت لازم هست برای بخش مسکن و ساختمان، متولی آشکار کند.
روزنامه جوان در یادداشتی با همین مضمون درج کرد: بخش مسكن قسمت 30 تا 50 درصدي در سبد هزينه خانوار دارد، از اين رو تعادل بازار مسكن علاوه بر اينكه بودجه خانوار را دچار آسيب نمي كند، صدها صنعت و شغل ها مرتبط با حوزه ساخت و ساز را فعال نگه مي دارد، در اين ميان ناتوانی وزارت راه و شهرسازي در تعادل بخشي به بازار مسكن در دولت يازدهم لطمه هایی به اقتصاد كلان کشور وارد كرد، به طوري كه رشد بخش مسكن و ساختمان در دولت يازدهم منفي بود.
از سال 91 تا كنون مسكن طولاني ترين ركود خود را تجربه كرده هست، به طوري كه بسياري از كارشناسان و تحليلگران حوزه مسكن در شناخت آنچه در بخش مسكن مي گذرد و مسير اين بازار دچار اشتباه در تحليل گردیدند كه تعداد اي اين اشتباه را ناشي از تخلف در سياستگذاري و گزارشگري و تحليلگري نيز معرفي مي كنند كه به سرمايه گذاران عمومي در حقیقت سيگنال نادرست عرضه مي كند تا تعداد اي در اين رابطه ذي سود گردند، البته سرمايه گذاري هايي كه صاحبان سرمايه در سال هاي پیش از ركود در بخش مسكن انجام داده اند نيز يكي از اسرار بخش مسكن ايران هست كه چه طور ظرفیت زيادي از مراجع بانكي در بخش زمين و ساختمان گسيل گردید و با ركود مسكن اين سرمايه در بخش مسكن دپو و به نوعي غافلگير گردید.
در اين ميان، شرايط كنوني اقتصاد نشان از آن دارد كه بخش مسكن در عرضه و درخواست ها متعادل نیست و همين امر ذي نفعان بازار مسكن (مصرف كنندگان، سرمايه گذاران، صنايع و شغل ها مرتبط، اشخاصي كه سرمايه هايشان در مسكن به دليل ركود دپو شده هست و…) ) را مضرور كرده و در كل اقتصاد از اين مبحث مضرور شده هست و انتظار مي رود متولي بخش مسكن در ايران به جاي بازي هاي مالي و پولي با بخش مسكن مشابه افزايش وام خريد مسكن يا طراحي صندوق هاي پس انداز مرتبط با تسهيلات مسكن سياست مشخصي براي بهبود وضعيت در اين بخش عرضه كند.
هزينه ناتوانی سياستگذاري در بخش مسكن آنقدر قابل ملاحظه هست كه ریاست جمهور در زمان معرفي دو مرتبه عباس آخوندي براي توليت وزارت راه و شهرسازي در صحن علني مجلس از بي تفاوتي نسبت به بافت هاي کهنه انتقاد كرد و به شكل تلويحي از وي خواست در دولت دوازدهم روي احياي بافت هاي کهنه سرمايه گذاري گردد، اين امر در شرايطي اتفاق مي افتد كه به نظر مي رسد در درون دولت دست کم روي سياست هاي اقتصادي يكپارچگي وجود ندارد و دولت در رابطه با بخش هاي متفاوت اقتصادي سياست هاي مجزا و گاه متضادي را دنبال مي كند كه گاه شايد اين سياست ها برآمده از علايق و سلايق و شايد منفعت های اشخاص باشد.    
    به نظر مي رسد رئيس جمهوري از عملكرد وزارت راه و شهرسازي در بخش مسكن به ویژه نوسازي بافت هاي کهنه همچنان نارضايتي دارد. يكي يكي از دلايل اين نارضايتي را مي توان در امضاي حكم نصب اوايل دي ماه سال کنونی براي اكبر تركان به خوبي رویت كرد. روحاني در حكم چهارم دي ماه خود تركان را به عنوان مشاور رئيس جمهوري در امور هماهنگي نوسازي بافت هاي کهنه و ناپايدار شهري منصوب كرد.
نگاهي به عملكرد پنج سال اخير وزارت راه و شهرسازي در حوزه بافت هاي کهنه حاكي از آن هست كه اين وزارتخانه نتوانسته به برنامه هاي اين بخش من جمله نوسازي هر ساله 10 درصد از اين بافت ها جامه عمل بپوشاند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری