0:54:01 - سه شنبه 16 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تیم ضعیف و غیرکارشناسی دولت معضل کلیدی اقتصاد کشور(خبر ویژه)
یک روزنامه اصلاح طلب حمایت کننده دولت تأکید کرد تیم اقتصادی دولت دوازدهم، سر رشته ای از علم اقتصاد ندارند.روزنامه قانون در گزارشی می نویسد: دولت که اسم تدبير و اميد را به خود گرفته، به نظرات علمی استادان و كارشناسان در حوزه سیاست گذاری اقتصادی بی اعتنایی مي كند. اين مبحث باعث شده تا

یک روزنامه اصلاح طلب حمایت کننده دولت تأکید کرد تیم اقتصادی دولت دوازدهم، سر رشته ای از علم اقتصاد ندارند.
روزنامه قانون در گزارشی می نویسد: دولت که اسم تدبير و اميد را به خود گرفته، به نظرات علمی استادان و كارشناسان در حوزه سیاست گذاری اقتصادی بی اعتنایی مي كند. اين مبحث باعث شده تا بخش بزرگي از حدس های بدفرجام مالک نظران اين روزها تحقق پيدا كند و با چشم غيرمسلح ديده گردد!
اين مبحث باعث شده تا بخش بزرگي از حدس های بدفرجام مالک نظران اين روزها تحقق پيدا كند و با چشم غيرمسلح ديده گردد!بحث اصلي عزم هست، اگر عزم اي براي تغيير در وضعيت اقتصادي كشور وجود داشته باشد، مشكلات حل خواهد گردید. گراني هايي مثل گراني تخم مرغ منطقي نبود و به نظر مي رسد تعداد اي براي سودجويي و مجال طلبي اين شرايط غيرمنطقي را به وجود مي آورند. براي برون رفت از بحران اقتصادي دولت بايد با جديت به بحث انحصارات، احتكارها و بازارسازي ها ورود و با متخلفان برخورد كند. در حال حاضر حدود 100هزارميليارد تومان معوقات بانكي وجود دارد و اگر اين معوقات پرداخت گردد تا حدود زيادي دست بانك ها باز مي گردد و 80 درصد اين معوقات دست تعداد معدودي هست. اين نشان مي دهد كه بانك مركزي، نظام بانكي و دولت عزم كافي براي برخورد با اين معضل را ندارد و اين پول ها به نوعي در بازار در دست تعداد اي به بازي گرفته شده و به تمام بازارها ضربه مي زند زيرا اين پول ها وارد توليد نمي گردند.
  مي بينيم كشوري مثل نروژ كه مخازن نفت و گاز بسياري دارد، پول نفت و گاز را به حساب ذخيره ارزي جابه جا مي كند و در حال حاضر پس انداز آن به هزارميليارد دلار رسيده و اعلام كرده كه از محل اين صندوق در صنعت نفت و گاز سرمايه گذاري نخواهد كرد بلكه اين پول صرف سرمايه گذاري در صنايع انرژي هاي تجديدپذير خواهد گردید. در همين راستا دولت هاي انگليس، فرانسه و آلمان اعلام كرده اند از چند سال آينده اتومبيل هايي كه سوخت فسيلي استفاده مي كنند، حق گذر و مرور در شهرهاي با اهمیت اين كشورها را ندارند. معني اين مسائل چيست؟
معني اين مسائل چيست؟در حال حاضر و در شرايط فعلي با تغيير وزرا به جايي نمي رسيم. مشكل اصلي اين هست كه در مجلس وقتي دولت مي خواهد براي وزرا راي اعتماد بگيرد، وزرا برنامه عرضه مي دهند ولي برنامه هاي وزرا با يكديگر هماهنگي و تطابق ندارد.
در حال حاضر ما با دولتي مواجهيم كه برنامه هاي وزراي آن با يكديگر همراه و هماهنگ نيستند، قرار بود كه در قانون بودجه هماهنگي هايي ايجاد گردد كه متاسفانه به دست انداز افتاده هست.
  مشكل دولت اين هست كه محل تجمع تعداد اي از اقتصاد نخوانده ها و برخي اقتصاد خوانده هايي هست كه طرفدار نظام بازار آزاد می باشند و با شعار «راه حل سخت خوب تر از راه حل بد» کوشش مي كنند كه رئيس جمهور را به رهاسازي بي رحمانه قيمت ها مجبور كنند. ك كاهش درآمدهاي بودجه اي دولت از يك طرف و بالا بودن يا زياد بودن نان خورهاي بودجه از جانب ديگر روحاني را به پذيرش نسبي آزادسازي قيمت هاي خدمات دولتي در لایحه بودجه 97 كه دستاویز اي براي آغاز اعتراضات گردید، مجبور كرده هست. گرچه واقعي كردن قيمت در شرايطي مي تواند نتايجي مثبت داشته باشد اما آن شرايط اكنون در كشور وجود ندارد و اعمال كوركورانه آن بدون توجه به ساختارهاي موجود، خسارت هايي بيش از منفعت های به كشور وارد مي كند. در شرايط فعلي عالم نبودن وزير اقتصاد و رئيس بانك مركزي در علم اقتصاد مي تواند باعث گردد كه آنان تحت تاثير اقتصاد خوانده هايي قرار گيرند كه تفكر بازار آزاد و ليبرالي در اقتصاد دارند كه متاسفانه يك بار در دولت هاشمي آزمون گردید و موفق نبود.
ك كشور به اقتصاد خوانده هايي كه بجز اقتصاد به شرايط اجتماعي، سياسي كشور نيز مسلط باشند و تصميمات اقتصادي را با درنظر گرفتن متغيرهاي اجتماعي سياسي مي گيرند، نياز دارد. بعيد مي دانم وزیر اقتصاد و ریاست بانک مرکزی بتوانند از عهده برطرف مشكلات كه بشدت ريشه در اقتصاد كشور دارد، بربيايند.
تیم اقتصادی و کابینه دولت دوازدهم حتی نسبت به دولت یازدهم ضعیف تر هست ولی به هر حال این مسائل به هیئت دولت ذی ربط هست که شخص ریاست جمهور و معاون اول وی تصمیم جدی بگیرد.
با اهمیت ترين مساله اي كه در حال حاضر با آن مواجهيم اين هست كه در تيم اقتصادي هيئت دولت حتي يك اقتصاددان نیست و به اين مساله هيچ توجهي نمي گردد. دكتر طيب نيا به هر حال اقتصادداني بود كه كنار گذاشته گردید و تا زماني كه چند اقتصاددان در تيم اقتصادي دولت حضور نداشته باشند، جلوي رفتارهاي احساساتي در اقتصاد گرفته نمي گردد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری