0:54:02 - سه شنبه 16 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رها کردن نرخ ها اصلاحات اقتصادی نیست(خبر ویژه)
دولت بعد از 4 سال بی تدبیری و بی عملی در حوزه اقتصادی، قصد دارد جبران این 4 سال را با افزایش نرخ ها با شیب تند جبران کند. کجای چنین کاری جراحی اقتصادی معقول هست؟ کجای چنین کاری جراحی اقتصادی معقول هست؟وطن امروز در یادداشتی درج کرد: ریاست جمهور در سخنان  موخر خود از

دولت بعد از 4 سال بی تدبیری و بی عملی در حوزه اقتصادی، قصد دارد جبران این 4 سال را با افزایش نرخ ها با شیب تند جبران کند. کجای چنین کاری جراحی اقتصادی معقول هست؟
کجای چنین کاری جراحی اقتصادی معقول هست؟وطن امروز در یادداشتی درج کرد: ریاست جمهور در سخنان  موخر خود از ضرورت عوض شدن سیاست اقتصادی در ایران حرف گفته و برای این امر از لفظ «جراحی اقتصادی» استفاده نمود هست. در پی این اظهارات، رسانه های همسو با دولت تیترهای درشت زده اند در تحسین اظهارات ریاست جمهور و به نقل از کارشناسان نوشته اند اقتصاد ایران نیاز به اصلاحات عظیم دارد که قطعا این اصلاحات برای مردم اندکی دردآور هست اما در بلندمدت رخدادهای خوبی رخ خواهد داد.
  در اینکه اقتصاد ایران نیاز به اصلاحات یا به تعبیری جراحی دارد، تردیدی نیست اما در حال حاضر مشی دولت با اقتصادی که ذی ربط با معیشت مردم هست اصلا و ابدا مثل دکترها و جراحان نیست. به طور اساسی افزایش 50 درصدی نرخ حامل های انرژی، افزایش 11 درصدی مالیات اصناف، حذف نیمی از یارانه بگیران، افزایش 20 درصدی ممکن نرخ ارز، قرار دادن نرخ گذاری کالاهای مصرفی در اختیار توزیع کنندگان پایانی و… به معنای جراحی و راهی برای از بین بردن فقر نیست.
اگر بخواهیم مختصر و مفید بگوییم اساس تحولات مورد اشاره روحانی و رسانه‎های همسوی وی ایجاد فضای اقتصاد آزاد در تمام اشکال اقتصاد هست، این یعنی اقتصاد به تمام مفهوم آزاد گردد و دیگر دولت قیم اقتصاد نباشد.
مشکل از زمانی آغاز می گردد که دولتمردان به کلی قصد ندارند بپذیرند افزایش نرخ متاثر از برنامه ریزی غلط برای اقتصاد، مردم را با مشکل رو به رو می کند، بدتر اینکه به تبع همین گمان هیچ اقدامی هم برای مدیریت آن انجام نمی دهند. سخنگوی دولت خیلی راحت گرانی های ممکن سال آینده را با اصرار، تعدیل قیمتی می قرائت کرد و معتقد هست باید بهر صورت شکل بگیرد و اینگونه در پی بازی کردن با کلماتی مثل تعدیل، آزادسازی و عدالت قیمتی هست.سؤال اینجاست به چه سبب در 4 سال گذشته علی رغم بیشترین هواداران اقتصاد آزاد در بدنه دولت کسی بنای اصلاحات و حقیقی سازی نرخ ها را نداشت؟! باید دید دولتی که ریاست آن وعده های رنگارنگی داده و در عین حال نیازی به رای مردم ندارد، آیا توان دارد با فشار اقتصادی جراحی اقتصادی کند؟ آیا دولتی ها متوجه شده اند شاخص های اقتصادی حقیقی با آمارهای دولتی متمایز هست یا اینکه هنوز مرغ آنان یک پا دارد؟

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری