0:56:12 - سه شنبه 16 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جاذبه ای که به دافعه گردشگری مبدل شد؛
برگ پائیزی در بهار گردشگری تبریز/دفن مقبره الشعرا در مزار وعده ها
خبرگزاری مهر، گروه استان ها – بهنام عبداللهی: نوروز آن سال غوغایی در مقبره الشعرای تبریز برپا گردید؛ جای سوزن انداختن نبود! مردمی که از سراسر ایران شیفته شهریار و شعرهای عاشقانه اش شده بودند آمدند به دیدار مدرس. هرچند بنای مقبره الشعرای تبریز جایگاه امن ۴۰۰شاعر و عارف برای سرودن شعر فوت شان هست،

خبرگزاری مهر، گروه استان ها – بهنام عبداللهی:

نوروز آن سال غوغایی در مقبره الشعرای تبریز برپا گردید؛ جای سوزن انداختن نبود! مردمی که از سراسر ایران شیفته شهریار و شعرهای عاشقانه اش شده بودند آمدند به دیدار مدرس.

هرچند بنای مقبره الشعرای تبریز جایگاه امن ۴۰۰شاعر و عارف برای سرودن شعر فوت شان هست، اما باز همه، آن جا را با مدرس شهریار می شناسند و از در و دیوارهایش صدای خسته مدرس در اواخر عمرش را می شنوند.

..

از آن روزهای پرشکوه مقبره الشعرا چندسالی نگذشته بود که  پنجاه و پنجمین شهردار تبریز تصمیم گرفت اَبروی مقبره الشعرا را درست کند، به شکلی که نه تنها از سراسر ایران، لکن از سراسر دنیا به دیدنش بیایند. نه تنها عموم مردم از دیدنش لذت ببرند، لکن هنرمندان و اهالی فرهنگ بتوانند گرد آن بنا، مثل استادی که شاگردان دورش جمع می گردند، دورهم باشند؛ اما شهروندان تبریزی اعتقاد دارند شهردار تبریز نه تنها ابرو را درست نکرد لکن زد چشم بنا را هم درآورد!

نه تنها عموم مردم از دیدنش لذت ببرند، لکن هنرمندان و اهالی فرهنگ بتوانند گرد آن بنا، مثل استادی که شاگردان دورش جمع می گردند، دورهم باشند؛ اما شهروندان تبریزی اعتقاد دارند شهردار تبریز نه تنها ابرو را درست نکرد لکن زد چشم بنا را هم درآورد!طبق تصمیم شهردار، قرار بود مقبره الشعرای تبریز به یک مجموعه کامل تاریخی و فرهنگی تبدیل گردد که چیزی از حافظیه و مزار سعدی شیراز کم نداشته باشد. از همان وقتی که طرح معماری به اسم غلامرضا فرزان مهر در مسابقه معماری برای ساخت مقبره الشعرا در اوایل دهه پنجاه پیروز گردید؛ قول ساخت یک پردیس فرهنگی داده شده بود تا این مکان بومی باشد برای تجمع هنرمندان و هنردوستان. قرار بود صادق نجفی، شهردار پیشین تبریز کاری که قرار بود در دهه پنجاه صورت پذیرد را به درنهایت برساند.

نقشه ای که برای مقبره الشعرا ریخته شده بود، تغییراتی در ساختار و شکل ظاهری آن به وجود می آورد. ریاست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز تعبیر خود از پله های آن مجموعه را با خبرنگار مهر درمیان می گذارد: «درواقع پله های سیاه رنگ در این پروژه، دارای مفهوم و مفهوم بودند. »

«»«می گردید با نگاهی کارشناسانه تر طرح زیباتری برای پروژه عرضه کرد به شکلی که به ساختار کلیدی آن که دارای مفهوم و مفهوم هست صدمه ای وارد نشود.» » رضا خلیلی می گوید می گردید با نگاهی کارشناسانه تر طرح زیباتری برای پروژه عرضه کرد به شکلی که به ساختار کلیدی آن که دارای مفهوم و مفهوم هست صدمه ای وارد نشود.

۵سال گذشت و عملی نشد

به عقیده وی، اکنون که این پروژه آغاز شده باید دست کم برای گردشگران رخداد «تبریز۲۰۱۸» آماده گردد. این درحالی هست که صادق نجفی وعده تکمیل پروژه مقبره الشعرا را تا سال ۹۱ داده بود. یعنی بیشتر از ۵سال از عملی نشدن یک وعده می گذرد و اکنون چند روز هست که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام، سال ۲۰۱۸ میلادی را آغاز کرده هست.

«انتظار داشتم تبریز آماده مهمانانش باشد»

یک جهانگرد ایتالیایی که با او در محوطه پارک مقبره الشعرا آشنا می گردیم از تاسف خود بخاطر دیدن بنای زیبای مقبره الشعرا در این حال و روز می گوید: «وقتی به تبریز می رسیدم انتظار داشتم تمام مکان های تاریخی و فرهنگی شان تماما آماده باشد چون آنان چندمدت هست که می دانند شهرشان به عنوان پایتخت گردشگری بین ۵۷کشور اسلامی انتخاب شده هست.»

»پروژه سنگینی مثل مقبره الشعرا، با توجه به اغراض وسیع ملی و بین المللی، توان ندارد صرفاً با ورود شهرداری تبریز حل گردد و در این باره، حضور و حمایت دولت، ضروری استاو کم و بیش با اشعار مدرس شهریار آشنایی دارد و ابراز می کند انتظار داشته مدفن مدرس پرازدحام و بسیار آبادتر باشد اما اکنون می بیند که نه مسافری در آن حدود هست و نه راهنمایی برای گردشگران.

بااینکه چندمدت پیش پارک مقبره الشعرا را حصارگشایی کردند و حتی با احداث مسیری پارک موزه قاجار را به آن ذی ربط ساختند اما این روزها همچنان مقبره الشعرا خلوت ترین روزهایش را می گذارند. به غیر از صدای غار غار کلاغ ها، گاهی صدای پیرمردان بازنشسته ای می آید که برای شطرنج بازی کردن مقبره الشعرا را محل خود کرده اند.

محمدحسین اسحقی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز تکمیل پروژه مقبره الشعرا، میدان آذربایجان و مرکز سمینار های بین المللی تبریز را که قرار بود هر۳ خیلی زودتر از اینکه «تبریز۲۰۱۸» فرا برسد تکمیل گردند در این روزها بسیار ضروری می داند.

او علاوه بر این در صحبت با خبرنگار مهر از لزوم حمایت دولت از پروژه مقبره العشرا سخن به میان می آورد: «پروژه سنگینی مثل مقبره الشعرا، با توجه به اغراض وسیع ملی و بین المللی، توان ندارد صرفاً با ورود شهرداری تبریز حل گردد و در این باره، حضور و حمایت دولت، ضروری هست.»

مساله پول هست که نیست

»درحالی که بین عموم مردم سخن از اختصاص ۴۰میلیارد تومان توسط شهرداری برای پروژه مقبره الشعرا به میان می آید، معاون عمرانی شهرداری منطقه ۱۰ در تابستان سال کنونی بیان کرد: «برای ضلع جنوبی این پروژه ۳میلیاردتومان و برای ضلع شمالی آن ۸میلیاردتومان اختصاص یافته هست اما هنوز تمام این مبالغ پرداخت نشده اند و همین موجب توقف پروژه می گردد.»

»به گفته مهندس اسکویی، مدیر پروژه مقبره الشعرا در مردادماه سال کنونی، موزه شعر و ادب این پروژه نیز با مساحت ۱۱هزار متر مربع بخاطر کم بودن مراجع مالی آنطور که باید پیشرفت نکرده و تنها ۲۲درصد آن تکمیل شده هست.

اختصاص بودجه از جانب دولت برای پروژه مقبره العشرا چیزی هست که ایرج شهین باهر، شهردار جوان و جدید تبریز مکررا به طور مستقیم و غیرمستقیم از آن سخن گفته هست.

شهین باهر در جلسه ستاد استانی «تبریز۲۰۱۸» نیز از دولت خواستار تخصیص بودجه ملی برای این رخداد و پروژه های آن شده بود: «همانطور که به مشهد بخاطر پایتختی فرهنگی اش بودجه تخصیص یافت باید برای تبریز هم بودجه ای مدنظر داشته گردد.»

»چیزی که امروز در خارج از اتاق نشست ها می گذرد ، فرا رسیدن رخداد «تبریز۲۰۱۸» هست و تا افتتاحیه رسمی آن که در نوروز ۹۷ می باشد چیزی حدود ۲ماه باقی مانده هست. شاید تکمیل مقبره الشعرا تا آن زمان، یک خواسته نه چندان معقول باشد همان گونه که بازنمایی رخداد بین المللی «تبریز۲۰۱۸» بدون اینکه نماد کلیدی شهر یعنی مقبره الشعرا سامان یافته باشد نیز چندان کار معقولی بنظر نمی رسد.

زیادی باور دارند پروژه های عمرانی شهرداری تبریز سبب شد این مجموعه نتواند آنطور که باید به پروژه های فرهنگی رخداد «تبریز۲۰۱۸» پرداخت کند. نتیجه کار فرهنگی خوب چیزی بود که در سال ۸۶ نگاه کردیم: «غوغای مسافران در مقبره العشرا»؛ و نتیجه کار عمرانی نه چندان حساب شده چیزی هست که امروز شاهد هستیم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویر خبری